Pierwsza w kraju ukraińska klasa zacznie działać w Liceum Sportowo-Mundurowym w Łodzi

Liceum Sportowo-Mundurowe – prowadzone przez Centrum Edukacji Oświatowiec – mieszczące się w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 276 przymierza się od nowego roku szkolnego do otwarcia pierwszej ukraińskiej klasy. Patronat nad nią obejmie konsul honorowy Ukrainy w tym mieście.

– W Łodzi mieszka ponad 70 tysięcy Ukraińców i ważne jest, by dobrze czuli się w naszym regionie. Chodzi o to, by nie utracili swojej kultury, narodowości. Proponujemy im naukę w klasie ukraińskiej, która będzie miała polską podstawę programową, przedmioty mundurowe, a także kulturologię ukraińską i naukę języka ukraińskiego – powiedziała “Dziennikowi Łódzkiemu” Magdalena Byczkowska, dyrektorka szkoły.

REKLAMA/Advertisement

Zapewniła ona, że nauka ma być bezpłatna, a w razie potrzeby uruchomiona będzie kolejna klasa.

*********
(18+) LINK do nagrania z kamery zamachowca, który dokonał masakry w meczecie w Nowej Zelandii [WIDEO]
*********

REKLAMA/Advertisement

W grudniu ub.r. w Łodzi pojawiła się specjalna opcja językowa w biletomatach. Władze miasta uznały, że ilość Ukraińców w Łodzi jest tak duża, że należy wprowadzić język ukraiński do biletomatów. Na początku tego miesiąca media podały, że miasto przygotowuje specjalny pakiet relokacyjny dla Ukraińców, którzy mieszkają już w Łodzi lub dopiero planują do niej do przyjazd. Autorem pakietu jest Biuro Rozwoju Gospodarczego i Współpracy Międzynarodowej które chce ułatwić Ukraińcom załatwianie formalności, zapisanie dziecka do szkoły czy poruszanie się po mieście.

Na początku roku Urząd Miasta Łodzi uruchomił stronę internetową w języku ukraińskim, zawierającą informacje niezbędne obcokrajowcom podejmującym pracę w mieście.

W 700-tysięcznej Łodzi może już być ok. 100 tys. imigrantów z Ukrainy.

Foto: FB/centrumedukacjioswiatowiec

za: dzienniklodzki.pl

REKLAMA/Advertisement