Patriotka skazana na 4 miesiące więzienia za zadrapanie policjanta – sprawa Barbary Poleszuk [WIDEO]

Młoda narodowa działaczka z Podlasia, Barbara Poleszuk, trafiła do więzienia na 4 miesiące. Rodzina Poleszuków angażuje się m.in. w organizację Hajnowskiego Marszu Żołnierzy Wyklętych. Basi Poleszuk zarzucono…. zadrapanie policjanta podczas przepychanek w noc Kupały w Białowieży w lipcu ub.r.. W internecie huczy od narastającego protestu wobec uwięzienia. Ujął się za nią m.in. Andrzej Kołakowski – pieśniarz i działacz opozycyjny w okresie PRL.

– Basia Poleszuk w wiezieniu. Nie zamknięto do tej pory ani jednego kodowca, ale dziewczyna z ruchu narodowego nigdy nie karana została wsadzona do pudła… bo podrapała rękę policjanta. Protestujmy przeciwko tej niesprawiedliwości. Żądamy uwolnienia dziewczyny – napisał.

Żona Kołakowskiego – Anna Kołakowska rozpowszechnia list otwarty do ministra sprawiedliwości – Zbigniewa Ziobry o następującej treści:

– Sz.P.
Zbigniew Ziobro
Minister Sprawiedliwości

Szanowny Panie Ministrze, zwracam się z prośbą o podjęcie interwencji w sprawie Barbary Poleszuk, skazanej na cztery miesiące pozbawienia wolności, od 26.10.2018 roku odbywającej karę w białostockim zakładzie karnym. Basia jest młodą, dwudziestosześcioletnią dziewczyną, do tej pory nie karaną. Niedawno ukończyła studia. Postawiono jej zarzut czynnej napaści na policjanta. Wg zeznań policjanta miała podrapać mu ręce. Wyrok bezwzględnego więzienia wobec osoby nigdy nie karanej, zaangażowanej w działania patriotyczne na terenie Hajnówki, jest rażąco niesprawiedliwy. Jako więzień polityczny stanu wojennego, mam świadomość jakie skutki wywiera na młodej dziewczynie pobyt w zakładzie karnym. W stanie wojennym przebywałam w celi z więźniami politycznymi, ale przez tydzień przetrzymywano mnie z kryminalistką. Jest to takie doświadczenie, którego nie życzyłabym nikomu. Każdy kto choćby otarł się o więzienie, doskonale wie jak zagrożenia dla zdrowia , a nawet życia niesie za sobą przebywanie w celi osoby niezdemoralizowanej i nie obytej ze światem przestępczym z kryminalistami. Basia spędzi cztery miesiące w towarzystwie kryminalistek.

REKLAMA/Advertisement

Basię Poleszuk znam osobiście. Poznałyśmy się na Rajdzie Pieszym Szlakiem 5 Wileńskiej Brygady AK na Podlasiu. Jest zaangażowana w propagowania pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W środowiskach patriotycznych znana jest z tego, że pięknie i z wielkim talentem rysuje portrety naszych narodowych bohaterów.

Basia nie jest osobą zdemoralizowaną i wcześniej nie była karana, a zatem można było wobec niej zastosować środki wolnościowe ( dozór elektroniczny, grzywna, wyrok w zawieszeniu). Postąpiono inaczej. W moim przekonaniu jest to zemsta za zaangażowanie Basi w działalność narodową. My (ja i mój mąż) angażując się w inicjatywy patriotyczne na terenie Podlasia wielokrotnie doświadczaliśmy agresywnych i wrogich zachowań ze strony miejscowych Białorusinów.

Panie Ministrze, do tej pory nie został skazany żaden z uczestników protestów kodowskich, czy czarnych marszów. Nawet Ci, którzy czynnie atakowali policję nie zostali osądzeni i skazani. Wszyscy pamiętamy kobietę, która podczas “czarnego protestu” uderzyła policjanta w głowę, pamiętamy Frasyniuka, którego pomimo słownej agresji wobec policjanta sąd uniewinnił i wiele innych podobnych przypadków. Do więzienia nie trafiają politycy, którzy okradli Skarb Państwa, a nawet zwykłych ludzi na wiele milionów złotych. Czy teraz, kiedy rządzi PiS do więzienia będą trafiać wyłącznie patrioci?

Dla Basi Poleszuk ważny jest nawet nie każdy dzień, ale każda godzina spędzona w więzieniu. Ja, jako najmłodsza więźniarka polityczna stanu wojennego doskonale wiem co oznacza uwiezienie tak młodej, wrażliwej i uczciwej dziewczyny , jakie mogą być tego konsekwencje i skutki. W związku z tym informuję Pana Ministra, że jeśli nie odzyska Ona wolności , w poniedziałek 5 listopada podejmę publiczną głodówkę protestacyjną.

Anna Kołakowska
Najmłodsza więźniarka polityczna stanu wojennego, skazana na 3 lata pozbawienia wolności.

Media Narodowe związane ze środowiskiem Marszu Niepodległości skontaktowały się z bratem Basi Poleszuk. Oto materiał z tej rozmowy.