Patlewicz: Turbosłowianizm to na każdym poziomie absurd [WIDEO]

Radosław Patlewicz – autor “Historii politycznej Polski” oraz “Małej Księgi Bohaterów Polski”, która właśnie się ukazała, rozmawiał z Michałem Murgrabią z Mediów Narodowych. Przedstawia w niej m.in. postacie praktycznie zupełnie zapomniane jak np. plut. Stefan Pałczyński, który zabiwszy kilkudziesięciu najeźdżców poległ 17 września 1939 r. na posterunku “Kamienny Wóz” w rejonie Głębokiego, broniąc granicy przed nacierającą sowiecką nawałą.

Pojawia się tam też postać ks. Bolesława Stefańskiego, który w czasie wojny został członkiem konspiracyjnego Stronnictwa Narodowego, a potem – krótko po klęsce Niemiec objął obowiązki komendanta Pogotowia Akcji Specjalnej w Warszawie. Aresztowany przez UB i poddany torturom stracił nogę. Został skazany na karę śmierci, która to kara została zmieniona potem na dożywotnie więzienie a następnie na 15 lat pozbawienia wolności. Był pierwszym księdzem skazanym przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na karę śmierci, mimo że nikogo nie zabił ani nie popełnił żadnej zbrodni.

Patlewicz znany jest również z gromienia tzw. turbosłowian – zwolenników poglądu o istnieniu tzw. Wielkiej Lechii.

– Dobrze, ja odpowiem. Być może następna historia będzie o Słowianach. Opowieść o tym, że przed chrztem też byliśmy – stwierdził jesienią w czasie konferencji prasowej z okazji premiery “Kleru” reżyser Wojciech Smarzowski, pytany o swoje plany.

– Kiedy to usłyszałem, od razu pomyślałem o turbosłowianach – powiedział Patlewicz. – Znając poglądy Smarzowskiego, który jest wyjątkowym katolikożercą, to będzie tam na pewno coś atakującego Kościół.

– Korzeniem idei turbosłowiańskiej jest “Kronika” Wincentego Kadłubka, który pisał takie bajki o smokach, o Aleksandrze Wielkim mającym rzekomo zaatakować Polskę. W nowszych czasach pojawili się różni hochsztaplerzy, którzy uznają to za prawdę. Dopisują do tego swoje tezy o zafałszowywaniu przez Kościół “prawdy” o Wielkiej Lechii – tłumaczył. – Turbosłowianizm to na każdym poziomie absurd.

Foto: kadr z filmu “Wielka Lechia”

REKLAMA/Advertisement