REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Papież Franciszek zmienia nauczanie Kościoła! Uznał karę śmierci za niedopuszczalną …

826

Watykan opublikował dzisiaj opracowaną przez Kongregację Nauki Wiary i zaakceptowaną przez papieża Franciszka zmianę w Katechizmie Kościoła Katolickiego, która uznaje karę śmierci za niedopuszczalną. Jest to zmiana odwiecznego nauczania Kościoła, który aprobuje karę śmierci w przypadku, gdy jest ona jedynym sposobem na ochronę życia ludzi przed napastnikiem.

Nowy tekst artykułu cytuje wypowiedź Franciszka z października 2017 roku, który głosił wtedy, że “kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”. Zmieniony tekst n. 2267 Katechizmu Kościoła Katolickiego podaje:

“Wymierzanie kary śmierci, dokonywane przez prawowitą władzę, po sprawiedliwym procesie, przez długi czas było uważane za adekwatną do ciężaru odpowiedź na niektóre przestępstwa i dopuszczalny, choć krańcowy, środek ochrony dobra wspólnego”

Reklama / Advertisement

W dalszym ciągu tekstu mamy do czynienia z kuriozalnym tłumaczeniem, które może zostać uznane za próbę usprawiedliwienia wielkich zbrodni. Jest tam również pochwała dla obecnych, coraz bardziej liberalnych systemów prawnych:

– Dziś coraz bardziej umacnia się świadomość, że osoba nie traci swej godności nawet po popełnieniu najcięższych przestępstw. Co więcej, rozpowszechniło się nowe rozumienie sensu sankcji karnych stosowanych przez państwo. Ponadto, zostały wprowadzone skuteczniejsze systemy ograniczania wolności, które gwarantują należytą obronę obywateli, a jednocześnie w sposób definitywny nie odbierają skazańcowi możliwości odkupienia win – czytamy.

Dodatkowo, tekst z Watykanu głosi, że Kościół będzie angażował się w działania na rzecz zniesienia kary śmierci na całym świecie i ponownie jest wzmianka, która może być zrozumiana jako obrona przestępców:

Reklama / Advertisement

– Dlatego też Kościół w świetle Ewangelii naucza, że „kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby”, i z determinacją angażuje się na rzecz jej zniesienia na całym świecie – głosi watykański dokument.

Decyzja papieża Franciszka pokazuje, że obecny Ojciec Święty posuwa się coraz dalej i skoro zmienił ustęp Katechizmu mówiący o karze śmierci, to może zmienić też kolejne. Czy doczekamy się zmian w Katechizmie Kościoła Katolickiego dotyczących Komunii Świętej dla rozwodników czy podejścia do homoseksualizmu?

za: onet.pl,pch24.pl

Reklama / Advertisement