PAP podała, że Polska zagłosowała za Paktem o Uchodźcach; MSWiA, że nie wzięto udziało w głosowaniu…

Wczoraj po południu Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło w Nowym Jorku Globalny Pakt na rzecz Uchodźców (Global Compact on Refugees). Wszystkie źródła zgodnie podają, że przeciw zagłosowały jedynie Węgry i USA.

Podkreślamy ponownie: Pakt na rzecz Uchodźców to nie to samo, co znany jako Pakt z Marrakeszu dokument dotyczący migracji (Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration).

REKLAMA/Advertisement

Państwowa agencja, jaką jest Polska Agencja Prasowa, podała wczoraj wyraźnie iż Polska znalazła się w gronie krajów akceptujących Global Compact on Refugees i wczoraj w imieniu naszego kraju oddano głos na “tak”. Na ten komunikat prasowy powoływały się liczne media w kraju, również nasz portal.

Dzisiaj po południu MSWiA (MSZ nadal milczy) wydało oświadczenie w którym twierdzi, iż “Polska nie wyraziła poparcia dla Globalnego Paktu ws. Uchodźców (Global Compact for Refugees, GCR). To kolejny dokument ONZ, po porozumieniu z Marrakeszu (Global Compact for Migration, GCM), który nie został poparty przez Polskę”.

REKLAMA/Advertisement

Ponadto czytamy w nim, iż “Globalny Pakt ws. Uchodźców (Global Compact for Refugees, GCR) ma charakter politycznej deklaracji i zawiera polityczne zobowiązania do podjęcia konkretnych działań. Mają one na celu utworzenie globalnego podziału odpowiedzialności za uchodźców i obciążeń związanych z ich wsparciem i przyjmowaniem na swoim terytorium. W ocenie Polski konwencja genewska ws. uchodźców powinna być podstawą prawa międzynarodowego w tej dziedzinie. Dokumenty typu Global Compact on Refugees wprowadzają zbyt wiele dwuznaczności w sprawie zasad międzynarodowego postępowania wobec kryzysów uchodźczych. Polska konsekwentnie broni swoich kompetencji w tej dziedzinie”.

W związku z powyższym, jak utrzymuje MSWiA, “Polska, jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, uznała, że swoje stanowisko wyrazi przez nieuczestniczenie w głosowaniu”.

Na Twitterze swoją opinię wyraził dr Wojciech Szewko – analityk ds. stosunków międzynarodowych, ekspert Narodowego Centrum Studiów Strategicznych ds. Bliskiego Wschodu.

za: centrumprasowe.pap.pl

 

Ujawniamy: Do Polski trafi 3 tys. muzułmańskich imigrantów z Uzbekistanu