Państwo Islamskie rozgromione! Padła ostatnia twierdza terrorystycznego tworu.

Kalifat się rozpadł, a ostatnia ofensywa się skończyła. Chociaż oficjalny komunikat nie został jeszcze wydane – amerykański Fox News poinformował krótko po godz. 18.00 czasu polskiego, że wioska Baghouz czyli ostatnia twierdza ISIS, została wyzwolona. Walki wygasły.

– Jesteśmy świadkami końca kalifatu, brutalnego imperium, które niegdyś rządziło ponad 8 milionami ludzi – czytamy na portalu Fox News.

REKLAMA/Advertisement

*********
(18+) LINK do nagrania z kamery zamachowca, który dokonał masakry w meczecie w Nowej Zelandii [WIDEO]
*********

Członkowie (na zdjęciu) opozycyjnych wobec prezydenta Al-Assada Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF) od kilku dni nacierali na obleżoną ostatnią enklawę ISIS na wschód od Eufratu. Tuż przed upadkiem Baghouz miało dojść do nalotu powietrznego koalicji pod wodzą USA na pozycje islamistów. Ci, którzy nie zginęli, poddali się. SDF poprosiły USA o wsparcie w ustanowieniu trybunału w celu osądzenia ich.

REKLAMA/Advertisement

Państwo Islamskie to salaficka organizacja terrorystyczna oraz samozwańczy kalifat ogłoszony w 2014 r. na terytorium państwowym Iraku i Syrii. Szacowano, iż w sierpniu 2014 roku ugrupowanie zrzeszało 80 tys. wojowników, w tym 50 tys. walczących w Syrii i 30 tys. w Iraku. Państwo Islamskie prowadziło aktywną kampanię rekrutacyjną wśród zwolenników dżihadu i kalifatu.

Dzisiaj zakończyła się władza ISIS na terenie tych dwóch państw, co nie zmienia jednak faktu, że komórki islamistyczne działają w podziemiu, nie tylko tam – ale i w innych krajach.

REKLAMA/Advertisement

za: foxnews.com