Państwo będzie odpowiedzialne za opiekę nad grobami tych, którym zawdzięczamy niepodległość

Na ołtarzu walki o niepodległą Polskę, a później obrony suwerenności swoje życie położyło wielu Polaków. Część grobów naszych bohaterów objęta jest opieką czy to samorządów, czy to też stowarzyszeń i różnych grup patriotycznych, ale niestety wiele grobów jest zaniedbanych. Zmienić ma to uchwalona w czwartek przez Sejm RP ustawa.

W czwartek posłowie przyjęli ustawę o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Nada ona specjalny status grobom osób, które w latach 1768 – 1963 walczyły w powstaniach, uczestniczyły w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego lub w inny sposób brały udział w walkach o niepodległość. Za wyjątkiem ,,grobów wojennych”, które objęte są ochroną i opieką Państwa na podstawie już funkcjonujących przepisów.

– Niepodległa Rzeczpospolita jest zobowiązana okazać im równy szacunek i pamięć, jak ich poległym towarzyszom broni – czytamy w uzasadnieniu pierwotnego projektu ustawy.

Z puntu widzenia formalnego oznacza to, że Instytut Pamięci Narodowej będzie prowadził ewidencje grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Za pośrednictwem IPN będą udzielane również dotacje podmiotom, które będą opiekować się grobami, chociażby na potrzebę renowacji.

Do tej pory dbanie o groby tych bohaterów odbywało się oddolnie lub przy udziale samorządów. Kilka lat temu w Bydgoszczy kibice Zawiszy przeprowadzili renowację grobu rodziny Karnickich. Gen. Aleksander Karnicki jest jednym z bohaterów wojny polsko-bolszewickiej – w czasie pamiętnego 15 sierpnia 1920 roku działania Karnickiego mocno utrudniła funkcjonowanie 4 brygady bolszewickiej. Z biegiem lat grób generała ulegał powolnemu niszczeniu, kibice Zawiszy przeprowadzili kwestę, która pozwoliła odnowić grób rodziny Karnickich.

Ł. R.

REKLAMA/Advertisement

za: portalkujawski.pl