Oszust finansowy zbiera pieniądze, aby pisać donosy do Watykanu na ks. prałata Romana Kneblewskiego

Rafał G., który współprowadzi na Facebooku stronę “Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych” został latem tego roku skazany na 4 lata więzienia za różnego rodzaju oszustwa finansowe. Wyrok jest nieprawomocny, a G.twierdzi, że to zemsta białostockiej “prokuratorskiej ośmiornicy”. Teraz G. znalazł kolejny pomysł, aby przytulić sobie kolejnych kilka złotych i postanowił zbierać pieniądze na “listy do Watykanu”.

Sprawa stała się głośna w ostatnich dwóch dniach, po tym jak interwencja wyszła od wiceministra MON Bartosza Kownackiego.

Tak sprawę opisuje “ośrodek” Rafała G. na swojej stronie facebookowej:
Śledztwo dotyczy listu jaki nasz ośrodek postanowił wysłać do Papieża Franciszka. Chodziło o przesłanie tłumaczeń kazań księdza Kneblewskiego w których publicznie nawoływał on do nienawiści wobec osób innych wyznań. Przyznawał się też w nich do uczestnictwa w demonstracjach antyimigranckich w których maszerował z faszyzującymi aktywistami z ONR.
Najwyraźniej pomysł korespondowania z Papieżem nie spodobał się urzędnikom PIS. Nie wiemy co dokładnie znalazło się w zawiadomieniu.
Policja nie wyklucza kolejnych przesłuchań w tej sprawie.
Witamy w Polsce w roku 2016 w której grożą represje za napisanie listu do Watykanu.

W oświadczeniu wiceministra sprawa wygląda już nieco inaczej:
Zgodnie z art. 56 par. 1 kw karze grzywny podlega, kto bez wymaganego zgłoszenia zbiórki publicznej lub niezgodnie ze zgłoszeniem zbiórki publicznej organizuje lub przeprowadza publiczną zbiórkę ofiar. Każda zbiórka pieniędzy powinna być zarejestrowana i zgłoszona do określonych organów. Tak niestety nie było w powyższej sytuacji. Dlatego też postanowiłem poinformować o tym właściwe organy państwowe. Pragnę podkreślić, że każdy polski obywatel bez wyjątku jest zobowiązany do przestrzegania obowiązującego prawa.

Rafał G. jest zwykłym kłamcą. Słowa “publicznie nawoływał on do nienawiści wobec osób innych wyznań” to jedno z wielu takich kłamstw jakie można znaleźć na stronie facebookowej “Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych”. Dzięki zamieszczaniu takich anonsów na stronie G. przy okazji apeluje o wpłaty na rzecz jego “antyrasistowskiej” działalności.

Tymczasem Rafał G., który walczy z “mową nienawiści” w przestrzeni publicznej jest osobą na wskroś nietolerancyjną. Wystarczy przypomnieć, że w jego Teatrze TrzyRzecze była odczytywana “sztuka” “Golgota Picnic” i to pomimo protestów setek mieszkańców Białegostoku, którzy czuli się oburzeni tym, że dokonuje się takie jawne bluźnierstwo. G., prowokator i ksenofob, uznał jednak, że religia katolicka i wyznawcy tej wiary nie zasługują na okazanie im żadnego szacunku.

REKLAMA/Advertisement

Rafał G.w lipcu tego roku został skazany na 4 lata bezwzględnego więzienia za różnego rodzaju oszustwa finansowe do których wciągnął również inne osoby. Wśród czynów jakich dopuścił się G. było “wielokrotne doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem” kontrahentów oraz banku, “kradzież z banku ponad 200 tys. zł a także “sprzeniewierzenia pieniędzy kontrahentów”.

Oprócz kary więzienia Rafał G. dostał zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na 10 lat oraz zajmowania stanowisk w zarządach stowarzyszeń na 5 lat. Razem z G. skazane zostały również jego żona i była współpracownica. Pierwsza z nich dostała 2 lata więzienia w zawieszeniu na 5 lat, druga 14 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata.

Ponieważ wyrok jest ciągle nieprawomocny G. może nadal prowadzić swoją działalność i może nadal nabierać dziesiątki czy nawet setki osób, że to co robi ma charakter społeczny, jest walką z “mową nienawiści”, z nietolerancją, rasizmem, ksenofobią. I wiele osób się na to nabiera, szczególnie, że w wielu artykułach jakie w ostatnich dwóch dobach przewinęły się przez media w temacie owego “listu do Watykanu” i interwencji wiceministra MON, jakoś dziwnie został pominięty ten wątek, że G. został skazany za oszustwa finansowe.