REKLAMA

REKLAMA

Organizatorzy powieszenia i spalenia kukły Judasza pod sąd?! To sugeruje ambasador RP w Szwajcarii i Luksemburgu

2103

“Afera” z biciem, powieszeniem i spaleniem kukły Judasza w podkarpackim Pruchniku zatacza coraz szersze kręgi. Do potępiających ten zwyczaj środowiskach żydowskich z Jonnym Danielsem i Światowym Kongresem Żydów (WJC) na czele, dołączają kolejni uczestnicy życia publicznego, tym razem już z kręgów podległych rządowi.

Na Twitterze głos zabrał Jakub Kumoch – ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Szwajcarii i Luksemburgu zaznaczył, że “ma szczerą nadzieję, że organizatorzy tego, co stało się w Próchniku dostaną szansę na wytłumaczenie się ze swoich intencji przed sądem.”.

REKLAMA

REKLAMA

Trudno w racjonalny sposób wytłumaczyć taką opinię przedstawiciela polskiej dyplomacji, który podlega Ministerstwu Spraw Zagranicznych i premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Chociaż sam Kumoch zaznaczył, że jest to “jego prywatna opinia”, to ciężko sobie wyobrazić, że taki wpis zostałby opublikowany bez konsultacji z przełożonymi.

za: Twitter

Jakub Kumoch jest politologiem i turkologiem oraz dziennikarzem. W październiku 2016 r. ówczesny szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył mu nominację na stanowisko Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Rzeczypospolitej Polskiej w Konfederacji Szwajcarskiej oraz w kraju dodatkowej akredytacji, Księstwie Liechtensteinu. Jako ambasador Kumoch zaangażował się w nagłośnienie odkrytej przez Michała Potockiego i Zbigniewa Parafianowicza działalności polskich dyplomatów w Szwajcarii, którzy ratowali żydów podczas II wojny światowej (tzw. grupa berneńska).

REKLAMA

 

B. redaktor „Słowa Żydowskiego” z okazji Wielkanocy: W Polsce to my jesteśmy gospodarzami!

REKLAMA