Organizator marszu LGBT organizuje akcję “Nie chcemy pomnika Dmowskiego w Lublinie!”

Lubelscy radni wyrazili przed paroma dniami zgodę na budowę pomnika Romana Dmowskiego, który stanąć ma na skwerze u zbiegu Krakowskiego Przedmieścia i ul. Kapucyńskiej. W projekcie uchwały czytamy, że „pomnik pełnofigurowej statuy o wysokości 2-3 metrów, na pełnometrowym granitowym postumencie, wykonany będzie z brązu w technice odlewniczej”. Projekt sfinansuje Społeczny Komitet Budowy Pomnika Romana Dmowskiego w Lublinie, natomiast budowę monumentu – Instytut Pamięci Narodowej.

Tej inicjatywie przeciwstawia się aktywista LGBT i organizator Marszu Równości w Lublinie – Bartosz Staszewski. To wobec niego i jego chłopaka po podobnym marszu w Częstochowie prokuratura wszczęła śledztwo za profanację godła. Dwaj homoseksualiści nieśli bowiem flagę z orłem i tęczowym tłem. Staszewski działa w stowarzyszeniu Miłość Nie Wyklucza. Wyreżyserował też film dokumentalnego “Artykuł osiemnasty” o historii nieudanego wprowadzenia w Polsce związków partnerskich.

REKLAMA/Advertisement

Jak informuje Onet, teraz organizuje zbiórkę podpisów pod apelem “Nie chcemy pomnika Dmowskiego w Lublinie!” w sprawie odstąpienia od budowy pomnika “lidera narodowców, antysemity i faszystowskiego demagoga Romana Dmowskiego”.

– Mamy inne problemy takie jak ksenofobia czy homofobia, które zbierają żniwo. Pobicia ukraińskich obywateli czy coroczne obrzucanie Marszu Równości kamieniami. To są realne, palące problemy, którymi należy się zająć – twierdzi homoseksualista. – Jeżeli nie podoba wam się to, aby w Lublinie w centrum miasta na piedestał wynosić lidera narodowców, antysemitę i faszystowskiego demagoga Romana Dmowskiego to podpiszcie apel, który przygotowałem.

REKLAMA/Advertisement

Odzew jest słaby, zebrał do tej pory ponad 200 podpisów.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement