REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Ordo Iuris walczy dalej! Będzie skarga w sprawie drukarza, który sprzeciwił się LGBT.

549

Jak zapowiedział prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski, prawnicy tego instytutu złożyli skargę konstytucyjną i mają również skarżyć się do Europejskiego Trybunału Spraw Człowieka w sprawie łódzkiego drukarza, który odmówił wykonania zlecenia promującego środowiska homoseksualne.

W zeszłym tygodniu Sąd Najwyższy odrzucił kasację prokuratora generalnego i uznał Adama J. – drukarza, który odmówił wykonania plakatów dla fundacji LGBT.  i uznał go winnym popełnienia wykroczenia. Sprawa ta od miesięcy była głośna, a po wyroku skomentował ją prokurator generalny-minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro mówiąc: “Sąd zareagował w zgodzie z duchem poprawności politycznej”.

Z kolei Ordo Iuris wniosło skargę konstytucyjną i wniosek o uznanie niezgodności z ustawą zasadniczą normy wedle której skazano drukarza. Według prawników decyzja Sądu Najwyższego może „może służyć jako zły precedens”. W informacji Ordo Iuris czytamy, że decyzja SN dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale przede wszystkim przedstawicieli zawodów medycznych – lekarzy, pielęgniarek i położnych: Jak mówi Jerzy Kwaśniewski, decyzja ta może byc wykorzystywana do łamania sumień katolików: „Katolicy będą zmuszeni do świadczenia usług i włączania się w przedsięwzięcia, które budzą ich etyczny sprzeciw” – komentuje i dodaje, że OI będzie służyć pomocą prawną tym, którzy będą poszkodowani w tego typu sprawach. Prawnicy przygotowali już projekt ustawy, która ma gwarantować wolność sumienia:

Reklama / Advertisement

– Ważne jest jednak, aby rozwiązać ten problem systemowo. Dlatego przygotowaliśmy projekt ustawy, która każdemu obywatelowi zagwarantuje prawo do sprzeciwu sumienia – głosi komunikat. Projekt zmian w prawie trafił do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie, która zajmuje się nim od kilku miesięcy.

za: tvp.info

Reklama / Advertisement