Orban nie zwalnia tempa! Walka z nielegalną imigracją i koniec unijnego dyktatu będą w konstytucji!

Premier Węgier Viktor Orban w krótkim czasie po wygraniu po raz trzeci z rzędu wyborów parlamentarnych i uzyskaniu konstytucyjnej większości zapowiada znaczące zmiany w węgierskiej ustawie zasadniczej. Szef rządu w Budapeszcie chce między innymi zamieszczenia w konstytucji Węgier poprawek umacniających walkę z nielegalną imigracją oraz prymatu prawa krajowego nad unijnym.

Orban zapowiedział, że rząd musi przygotować pakiet ustaw pod tytułem “Węgry są najważniejsze” oraz przyjąć zmianę w konstytucji, która da możliwość wejścia w życie przepisów antyimigracyjnych. W ubiegłym tygodniu, węgierski parlament rozpoczął nad nimi debatę, jeden z projektów zakłada np. więzienia za pomoc nielegalnym imigrantom. Z kolei zmiana w konstytucji miałaby mówić, że nowe prawo na Węgrzech obejmuje zakaz osiedlania się ludności bez prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się

REKLAMA/Advertisement

Premier Węgier powiedział, że poprawka ta miała być przyjęta już w 2016 roku, ale wtedy ze względu na brak większości konstytucyjnej i zbyt małą frekwencję w referendum nie było to możliwe. Teraz, jak mówi szef rządu w Budapeszcie, kiedy jego ekipa ma większość 2/3 w parlamencie “nie należy się wahać”.

Viktor Orban dodał, że poprawka ta dotyczy nie tylko zakazu osiedlania się nielegalnych imigrantów, ale również dotyczy przepisów unijnych, które jak zapisano “można stosować na Węgrzech tylko o tyle, o ile nie naruszają tożsamości Węgier” oraz zostało wprowadzonych”kilka zasad, chroniących naszą własną kulturę, które dadzą mocne podstawy do tego, aby przepisy antyimigracyjne mogły obowiązywać”.

REKLAMA/Advertisement

Premier Węgier skomentował także przepisy antyimigracyjne z pakiety “Węgry są najważniejsze” i odniósł się do kar za pomoc imigrantom mówiąc “jeśli na przykład ktoś drukuje za granicą plakaty zachęcające osoby nieuprawnione do wjazdu na teren Węgier, albo jeśli ktoś ma dużo pieniędzy i finansuje to, powiedzmy, poprzez NGO albo bezpośrednio”. Orban zapowiedział kary oraz zakaz wjazdu na Węgry dla ludzi podejmujących takie działania:

Odtąd węgierskie prawo, kodeks karny takich ludzi będzie karać, a takie osoby będzie można obejmować zakazem wjazdu na terytorium kraju – poinformował.

Według szefa frakcji parlamentarnej Fideszu, poprawka umacniająca antyimigracyjne przepisy może być przegłosowana jeszcze w czerwcu. Widać wyraźnie, że premier Węgier Viktor Orban po raz kolejny pokazuje, że nie ogląda się na Brukselę i polityczną poprawność, a korzystając z powierzonej mu władzy zabezpiecza interesu własnego narodu. Szkoda, że takiego zdecydowania, determinacji i odwagi brakuje rządowi PiS, który wielokrotnie podkreśla, że jest głównym sojusznikiem Budapesztu ..

za: polsatnews.pl