REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Orban nie zwalnia tempa! Walka z nielegalną imigracją i koniec unijnego dyktatu będą w konstytucji!

835

Premier Węgier Viktor Orban w krótkim czasie po wygraniu po raz trzeci z rzędu wyborów parlamentarnych i uzyskaniu konstytucyjnej większości zapowiada znaczące zmiany w węgierskiej ustawie zasadniczej. Szef rządu w Budapeszcie chce między innymi zamieszczenia w konstytucji Węgier poprawek umacniających walkę z nielegalną imigracją oraz prymatu prawa krajowego nad unijnym.

Orban zapowiedział, że rząd musi przygotować pakiet ustaw pod tytułem “Węgry są najważniejsze” oraz przyjąć zmianę w konstytucji, która da możliwość wejścia w życie przepisów antyimigracyjnych. W ubiegłym tygodniu, węgierski parlament rozpoczął nad nimi debatę, jeden z projektów zakłada np. więzienia za pomoc nielegalnym imigrantom. Z kolei zmiana w konstytucji miałaby mówić, że nowe prawo na Węgrzech obejmuje zakaz osiedlania się ludności bez prawa pobytu i swobodnego przemieszczania się

Premier Węgier powiedział, że poprawka ta miała być przyjęta już w 2016 roku, ale wtedy ze względu na brak większości konstytucyjnej i zbyt małą frekwencję w referendum nie było to możliwe. Teraz, jak mówi szef rządu w Budapeszcie, kiedy jego ekipa ma większość 2/3 w parlamencie “nie należy się wahać”.

Reklama / Advertisement

Viktor Orban dodał, że poprawka ta dotyczy nie tylko zakazu osiedlania się nielegalnych imigrantów, ale również dotyczy przepisów unijnych, które jak zapisano “można stosować na Węgrzech tylko o tyle, o ile nie naruszają tożsamości Węgier” oraz zostało wprowadzonych”kilka zasad, chroniących naszą własną kulturę, które dadzą mocne podstawy do tego, aby przepisy antyimigracyjne mogły obowiązywać”.

Premier Węgier skomentował także przepisy antyimigracyjne z pakiety “Węgry są najważniejsze” i odniósł się do kar za pomoc imigrantom mówiąc “jeśli na przykład ktoś drukuje za granicą plakaty zachęcające osoby nieuprawnione do wjazdu na teren Węgier, albo jeśli ktoś ma dużo pieniędzy i finansuje to, powiedzmy, poprzez NGO albo bezpośrednio”. Orban zapowiedział kary oraz zakaz wjazdu na Węgry dla ludzi podejmujących takie działania:

Odtąd węgierskie prawo, kodeks karny takich ludzi będzie karać, a takie osoby będzie można obejmować zakazem wjazdu na terytorium kraju – poinformował.

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Według szefa frakcji parlamentarnej Fideszu, poprawka umacniająca antyimigracyjne przepisy może być przegłosowana jeszcze w czerwcu. Widać wyraźnie, że premier Węgier Viktor Orban po raz kolejny pokazuje, że nie ogląda się na Brukselę i polityczną poprawność, a korzystając z powierzonej mu władzy zabezpiecza interesu własnego narodu. Szkoda, że takiego zdecydowania, determinacji i odwagi brakuje rządowi PiS, który wielokrotnie podkreśla, że jest głównym sojusznikiem Budapesztu ..

za: polsatnews.pl

Reklama / Advertisement