Orban: Węgry muszą być przygotowane na “regularne, masowe ataki” na graniczne ogrodzenie

Węgry powinny być przygotowane na dalsze fale migrantów i „regularne, masowe ataki” na ogrodzenie graniczne na południu, powiedział wczoraj w programie Radia Kossuth premier Viktor Orban, komentując doniesienia, że ​​Turcja postanowiła nie powstrzymywać kolejnych syryjskich uchodźców przed podróżą do Europy.

Premier oświadczył, że granicę Węgier i mieszkańców kraju należy chronić. Dodał, że bez względu na to, ilu migrantów przybędzie, władze Węgier są w stanie zabezpieczyć granice. 

REKLAMA/Advertisement

– Nie musimy się martwić o bezpieczeństwo Węgier, dopóki jesteśmy zjednoczeni – stwierdził. 

Orban powiedział, że migracja z południa na północ jest „historycznym trendem”, w którym trasa przez Węgry jest ważnym odcinkiem, dodając że następne dekady lub dwie dekady określą, w którym momencie trend ten można zatrzymać. Dodał, że Grecja „nie może i nie chce” chronić swoich granic, a migranci „pędzą” przez ten kraj „przysparzając nam wiele problemów”.

REKLAMA/Advertisement

Orban ogłosił również, że rozpoczęły się przygotowania do szczytu krajów wyszehradzkich z udziałem prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, który odbędzie się przed szczytem Unii Europejskiej pod koniec marca.