REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Orban odmówił USA udzielenia poparcia Ukrainie i nacisków dyplomatycznych na Rosję i Chiny

1106

Według “The Wall Street Journal”, podczas spotkania z amerykańskim ambasadorem Davidem B. Cornsteinem, węgierski premier Wiktor Orban powiedział amerykańskim dyplomatom, że odmawia udziału w naciskach dyplomatycznych na Chiny i Rosję i wolałby pozostać neutralny tak jak rządzona przez chadeków i narodowców Austria.

– Waszyngton naciska na twardszą linię wobec Rosji i Chin, coraz bardziej obawiając się, że wieloletni amerykański sojusznik dryfuje z orbity – pisze “WSJ”.

Orban powiedział dyplomatom, że chce by jego kraj pozostał członkiem NATO i ceni sobie bezpieczeństwo Węgier zapewniane przez sojuszu, ale zdecydowanie sprzeciwia się naciskowi USA w ograniczaniu wpływów Moskwy i Pekinu w Europie.

Reklama / Advertisement

Artykuł przypomina, że ​​w ostatnich tygodniach Stany Zjednoczone starały się zmobilizować członków NATO do podjęcia zdecydowanych kroków w celu przeciwdziałania potencjalnemu chińskiemu cyber-szpiegostwu, a od miesięcy naciskają na państwa członkowskie, by wzmocnić poparcie dla Ukrainy w toczącej się konfrontacji z Rosją.

– Orban oparł się obu żądaniom. Podobnie jak inni europejscy przywódcy, zaprosił chińskich inwestorów w do współudziału w budowie infrastruktury internetową swojego kraju. Poza tym blokuje NATO przed rozmowami na szczeblu ministrów z Ukrainą, ponieważ – jak twierdzi jego rząd – chce, aby ukraińskie szkoły oferowały więcej lekcji w języku węgierskim dla węgierskojęzycznej mniejszości w tym kraju – napisano w artykule.

– Celem Orbana jest prowadzenie interesów z Rosją – powiedział “WSJ” indagowany w tej sprawie urzędnik węgierski.

Reklama / Advertisement

Premier Orban podkreślił również, że nie chce być pouczany na temat postępowania z Chinami.

Źródła rządowe w USA poinformowały “WSJ,” że sekretarz stanu Mike Pompeo planuje odwiedzić Budapeszt w lutym. Źródła zauważyły ​​również, że Orban ostatnio zbliżył się do Rosji, a w Waszyngtonie niektórzy uważają go za niegodnego zaufania.

za: wsj.com

 

Słowaccy narodowcy o wyborach do PE: Jest obowiązkiem patriotów bronić naszych interesów tam, gdzie o nas decydują – nawet w Brukseli!

Reklama / Advertisement