Orban: Jeśli Turcja wypchnie tysiące uchodźców do Europy, Węgry użyją siły, by bronić granic

Węgry „użyją siły” na swojej południowej granicy z Serbią, aby chronić granicę Unii Europejskiej, jeśli Turcja spełni groźbę otwarcia bram Europy dla uchodźców, powiedział węgierski Viktor Orban w wyemitowanym wczoraj wywiadzie dla HirTV.

Premier Węgier postawił ogrodzenie na granicy kraju z Serbią, aby zablokować bałkańską trasę migracji, gdy tysiące ludzi maszerowały z Bliskiego Wschodu do Europy Zachodniej w szczytowym momencie kryzysu w 2015 roku. Pomysł jednak należał do ówczesnego polityka Jobbiku, a obecnie prezesa partii Mi Hazank (Moja Ojczyzna), która oderwała się od niego ponad rok temu – Laszlo Toroczkai’a, burmistrza Assothalom.

REKLAMA/Advertisement

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zagroził 10 października, że „otworzy drzwi” do Europy dla uchodźców syryjskich, jeśli państwa UE uznają wtargnięcie do Syrii za okupację. Chodzi o ok. 3,6 mln osób.

Turcja – która obecnie przyjmuje 3,6 miliona syryjskich uchodźców – zagroziła, że ​​„otworzy bramy”, aby pozwolić tym, którzy już są w tym kraju, kontynuować podróż do Europy, jeśli UE wystąpi przeciwko sojusznikowi NATO z powodu wtargnięcia do północno-wschodniej Syrii. 18 marca 2016 r., podpisano umowę UE-Turcja ws. uchodźców. Na jej mocy osoby, które przybyły do Grecji przez Turcję bez odpowiednich dokumentów i nie ubiegając się o azyl lub których wnioski nie zostały uznane powinny zostać deportowane do Turcji, którą UE nadal uważa za “kraj bezpieczny”. W zamian za współpracę państwa UE obiecały Ankarze 3 mld euro.

REKLAMA/Advertisement

– Następne tygodnie zadecydują, co Turcja zrobi z tymi ludźmi – powiedział Orban na antenie HirTV. – Może pokierować nimi w dwóch kierunkach: zabrać z powrotem do Syrii lub pchnąć w kierunku Europy. Jeśli Turcja wybierze to drugie, ludzie ci dotrą na południową granicę Węgier w ogromnych ilościach.

– Jeśli Turcja skieruje do nas kolejne setki tysięcy, będziemy musieli użyć siły, aby chronić granicę węgierską i granicę serbsko-węgierską, i nie życzę nikomu, abyśmy musieli się do tego uciekać – dodał.

REKLAMA/Advertisement

Orban mimo wszystko zacieśnia stosunki z Turcją w ramach inicjatywy otwarcia na wschód. Prezydent Turcji Tayyip Erdogan przyjedzie do Budapesztu z wizytą na początku przyszłego miesiąca.

za: hirtv.hu