Oprócz koronawirusa możemy mieć wojnę! Donald Trump upoważnił marynarkę wojenną do atakowania okrętów irańskich

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu poinformował dzisiaj, że wystrzelił pierwszego satelitę wojskowego na orbitę. Na swojej oficjalnej stronie internetowej Korpus oświadczył, że satelita z powodzeniem osiągnął orbitę 425 kilometrów nad powierzchnią Ziemi.

USA twierdzą, że takie Irańczycy satelity wystrzeliwują wbrew rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającej Iran do niepodejmowania żadnych działań związanych z pociskami balistycznymi zdolnymi do dostarczania broni jądrowej. Amerykańscy urzędnicy uważają, że satelity mogłyby pomóc Iranowi w rozwoju międzykontynentalnych pocisków balistycznych zdolnych do przenoszenia broni nuklearnej. Iran powtarza, że nie dąży do pozyskania broni nuklearnej i że nie naruszył rezolucji ONZ w sprawie programu rakiet balistycznych, ponieważ jedynie „wezwała” ona Iran do nieprzeprowadzania takich testów. 

REKLAMA/Advertisement

To jeden z dwóch incydentów ostatnich dni, który zwrócił uwagę Waszyngtonu. Kilka dni temu Amerykanie powiadomili, że 11 okrętów IRGCN (marynarki Korpusu) niebezpiecznie zbliżyło się do patrolujących Zatokę Perską okrętów wojennych USA, określając ich zachowanie jako „niebezpieczne i prowokacyjne”.

– Doradzamy Amerykanom, aby postępowali zgodnie z międzynarodowymi przepisami i protokołami w Zatoce Perskiej i Zatoce Omańskiej oraz powstrzymywali się od ryzykownych zachowań, w tym szerzenia nieprawdziwych i fałszywych wersji wydarzeń. Trzeba być pewnym, że marynarka Korpusu Strażników Rewolucji i potężne siły zbrojne Islamskiej Republiki Iranu uznają niebezpieczne działania cudzoziemców w regionie za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego (…) i każdy błąd z ich strony spotka się ze zdecydowaną odpowiedzią – ogłosili w niedzielę Irańczycy.

REKLAMA/Advertisement

Odpowiedź przyszła dzisiaj po południu.

– Poinstruowałem Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych, aby otworzyła ogień i zniszczyła wszystkie irańskie okręty, jeśli będą nękać nasze statki na morzu – napisał na Twitterze Donald Trump.

REKLAMA/Advertisement