REKLAMA

REKLAMA

ONZ przyjęło Globalny Pakt na rzecz Uchodźców: tylko Węgry i USA “przeciw”, Polska “za”

6600

Zgromadzenie Ogólne ONZ  przyjęło dzisiaj przygniatająca większością głosów Globalny Pakt na rzecz Uchodźców (Global Compact on Refugees) mający na celu poprawę wysiłków na rzecz zarządzania dużymi ruchami uchodźców – ale bez wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych i Węgier.

Pakt dla uchodźców, który nie wywołał aż takich kontrowersji jak przyjęty parę dni temu w Marrakeszu Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration, został zatwierdzony przez 181 krajów.

Tylko dwa zagłosowały na “nie”: USA i Węgry. Trzy inne wstrzymały się od głosu – Republika Dominikany, Erytrea i Libia. Polska znalazła się w gronie krajów akceptujących Pakt – podała Polska Agencja Prasowa.

Dwie globalne umowy wynikają z tak zwanej Deklaracji nowojorskiej, przyjętej jednogłośnie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ we wrześniu 2016 r., w celu lepszego radzenia sobie z przepływami migrantów i uchodźców na całym świecie.
.
Przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego Maria Fernanda Espinosa powiedziała AFP, że pakt pomoże “wzmocnić pomoc i ochronę 25 milionów uchodźców na całym świecie” i opiera się na podziale obciążeń i odpowiedzialności.

REKLAMA

– Kraje przyjmujące uchodźców nadal wykazują nadzwyczajny poziom hojności i zaangażowania w ochronę uchodźców – powiedziała Espinosa, pochodząca z Ekwadoru. – Wiadomo, że kraje o niskich i średnich dochodach przyjmują ponad 85 procent wszystkich uchodźców. Uważam, że musimy wspierać społeczności i państwa przyjmujące uchodźców.

Przed głosowaniem przedstawiciel Węgier oświadczył, że nie jest potrzebne żadne nowe porozumienie.

Oficjalne ratyfikowanie dokumentu ma nastąpić 19 grudnia w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ w Nowym Jorku.

za: foxnews.com
interia.pl

REKLAMA

 

Ujawniamy: Polska ambasada w Manili zachęca Filipińczyków do osiedlania się w naszym kraju

 

PAP podała, że Polska zagłosowała za Paktem o Uchodźcach; MSWiA, że nie wzięto udziało w głosowaniu…