Oni świata nie podbiją! Przemarsz niemieckich żołnierzy ukazuje żałosny stan Bundeswehry [WIDEO]

Kai Diekmann – niemiecki dziennikarz, w latach 1998-2001 redaktor naczelny gazety “Welt am Sonntag”, od 2001 do 2015 redaktor naczelny największego niemieckiego tabloida “Bild” opublikował krótkie nagranie przemarszu żołnierzy Bundeswehry przez stolicę.

– W Berlinie nie jest to teraz dość powszechny widok! – skomentował, mając zapewne na myśli to, że w wyniku cięć budżetowych armia jest mocno niedofinansowana.

REKLAMA/Advertisement

Rzuca się jednak w oczy bezładny marsz i umundurowanie, jakby naprędce kompletowane w “lumpeksie”.

Obecna przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w grudniu 2013 r. po odnowieniu w kolejnej kadencji wielkiej koalicji i powołaniu trzeciego gabinetu Angeli Merkel, von der Leyen otrzymała nominację na ministra obrony. Pozostała na tym stanowisku również w utworzonym w marcu 2018 r. czwartym rządzie dotychczasowej kanclerz.

– Stan Bundeswehry jest katastrofalny – napisał pod koniec czerwca Rupert Scholz, który był ministrem obrony pod kierownictwem kanclerza Helmuta Kohla. – Cała zdolność obronna Republiki Federalnej cierpi w sposób nieprawdopodobny.

We wrześniu 2014 r. Bundeswehra przyznała się do przewlekłych problemów ze sprzętem, które sprawiają, że siły zbrojne nie są „w stanie dotrzymywać swoich obietnic obronnych w ramach NATO”. Wśród problemów cytowane były niesprawne systemy strzeleckie, pojazdy opancerzone, samoloty i okręty wojenne, nienadające się do natychmiastowego użycia ze względu na zaniedbania w konserwacji i poważne braki części zamiennych. Sytuacja była tak tragiczna, iż uznano że większość samolotów bojowych i śmigłowców niemieckich nie była w stanie latać.

REKLAMA/Advertisement