Oława (dolnośląskie): Policja zatrzymała dwóch mężczyzn za znieważenie Egipcjanina na tle narodowosciowym

Policjanci Wydziału Kryminalnego z oławskiej komendy powiatowej, w wyniku podjętych działań, ustalili i zatrzymali dwóch młodych mężczyzn, którzy publicznie wulgarnymi słowami oraz obraźliwymi gestami znieważyli obywatela Egiptu, przebywającego w Polsce i prowadzącego w naszym kraju od kilku lat własną działalność gospodarczą – informuje serwis policja.pl

Do zdarzenia doszło na przełomie grudnia 2017 roku i stycznia 2018 roku na terenie Oławy. Jak wynika z przyjętego w dniu 15 stycznia br. zawiadomienia i dalszych ustaleń poczynionych przez policjantów zajmujących się tą sprawą, dwaj mężczyźni kilkukrotnie m.in. wulgarnymi słowami i obraźliwymi gestami, publicznie znieważali obywatela Egiptu.
W wyniku podjętych działań, oławscy policjanci ustalili i zatrzymali osoby podejrzewane o te czyny. Okazali się nimi dwaj mieszkańcy Oławy, w wieku 25 i 30 lat. Jak wynika z zebranego materiału, zachowania zatrzymanych spowodowane były nienawiścią w związku z przynależnością rasową oraz wyznaniową.

Obaj zatrzymani, którzy trafili do policyjnego aresztu, usłyszeli już zarzuty znieważenia na tle narodowościowym. Za tego typu przestępstwo, w świetle kodeksu karnego, grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Obecnie policjanci wyjaśniają dalej wszystkie okoliczności tego zdarzenia.

Kilka dni temu doszło do gwałtownej sprzeczki z imigrantami dwóch mężczyzn, podejrzewanych o znieważenie dwóch obywateli Syrii na tle narodowościowym.

– Zero tolerancji dla ksenofobicznych, agresywnych i niezgodnych z obowiązującym w Polsce prawem działań. Każdy kto dopuszcza się tego typu zachowań wobec ludzi ze względu na ich kolor skóry, religię czy przekonania musi liczyć się ze zdecydowaną reakcją – napisał po zajściu na Twitterze minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

Czytaj również:

REKLAMA/Advertisement

Łódź: Aresztowano Polaka za atak na Saudyjczyka. Powiedział mu: “Jak masz wybuchać, to u siebie”

za: policja.pl