Ojciec premiera chce repolonizacji mediów i weta prezydenta ws. ordynacji do PE. Kolejny głos w tej sprawie.

Kornel Morawiecki zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Ponadto, marszałek-senior powiedział w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, że po wyborach parlamentarnych konieczne będą zmiany w mediach, aby “służyły one społeczeństwu.

Morawiecki namawia prezydenta do weta ordynacji wyborczej, gdyż uważa on, że wprowadzone przez PiS zmiany służą tylko dwóm największym partiom: “Prezydent powinien zawetować ordynację do PE, bo ona doprowadzi do dwupartyjnej polskiej reprezentacji w PE”.

REKLAMA/Advertisement

Ponadto, poparł on pomysł zmian własnościowych w mediach i ich repolonizacji. Zaznaczył, że media powinny pełnić rolę służebną, a do znaczących reform tego rynku ma dojść po wyborach parlamentarnych w 2019 roku:

Media mają służyć społeczeństwu, a nie grupom uprzywilejowanym, jak sędziowie, czy zagranicznym grupom kapitałowym, którym podlegają. Nie ma ideałów, ale media nie mogą być bezrefleksyjne. (…) Najpierw wygrajmy wybory, później będziemy zmieniać media na służebne społeczeństwu  – powiedział.

REKLAMA/Advertisement

Oczywiście, nie zabrakło również pochwał dla swojego syna – Mateusza, który według Kornela Morawieckiego doskonale radzi sobie w roli premiera. Polityk dodał, że jeśli do władzy dojdzie “obóz antypisowski”, wszystkie reformy zostaną odwrócone:

– Pełni najodpowiedzialniejszą funkcję w Polsce. Ma wielką władzę w rękach. Jeśli do władzy dojdzie obóz antypisowski, to odwróci dobrą zmianę – stwierdził i dodał, że opozycja “nie ma propozycji poprawy” oraz “wszystko chce tylko cofnąć”.

REKLAMA/Advertisement

Jest to kolejny głos w sprawie nowej ordynacji wyborczej. Wcześniej do prezydenta apelowały mniejsze ugrupowania takie jak PSL, Kukiz’15 czy partia Razem. Również prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki bardzo krytycznie odnosił się do zmian w ordynacji, podkreślając, że służą największym partiom PiS-owi i Platformie Obywatelskiej. Czy prezydent sprzeciwi się macierzystej partii i zawetuje ordynację wyborczą? Według medialnych doniesień, cały czas ma rozważać tę możliwość.

za: onet.pl