Ojciec islamskiego zamachowca ze Strasbourga wiedział o poglądach syna. Nie poinformował służb …

Ojciec islamskiego mordercy, który we wtorek dokonał krwawego zamachu w Strasbourgu we Francji z zimną krwią zabijając trzy osoby, a kilkanaście innych raniąc w rozmowie z francuską telewizją France 2 przyznał, że wiedział o fanatyzmie syna i jego fascynacji Państwem Islamskim.

Abdelkrim Chekatt stwierdził w wyemitowanym dzisiaj w nocy wywiadzie, że ostatni raz widział się z synem 3 dni przed atakiem i twierdził, że próbował go przekonać do zaprzestania podzielania islamskiego propagandy IS (Państwa Islamskiego). Jednocześnie nie poinformował z żaden sposób policji ani innych służb, które mogłyby zneutralizować potencjalnego zamachowca i zapobiec tragedii. Po zamachu zatrzymano siedem osób; w tym 4 z rodziny sprawcy – matkę, ojca i dwóch braci. Media we Francji poinformowały, że zostali szybko zwolnieni.

Chalid Chekatt figurował w tzw. kartotece “S”, a oznacza to, że uznawany był za “zagrożenie terrorystyczne”. Islamski morderca był nieuchwytny przez dwa dni i dopiero we czwartek wieczorek francuskie służby namierzyły i zabiły islamistę.

Po zamachu, związana z Państwem Islamskim agencja Amak poinformowała, że zamachowiec ze Strasbourga był bojownikiem IS. Przeprowadził “tę operację w odpowiedzi na apel przywódców IS, by uderzać w cele zlokalizowane na terytorium państw zaangażowanych po stronie międzynarodowej koalicji w walce z IS w Iraku oraz w Syrii”. W wyniku działań islamskiego fanatyka trzy osoby zginęły na miejscu, jedna w szpitalu, kilkanaście jest rannych, w tym Polak, a dwie z nich są w stanie krytycznym.

za: rmf24.pl

REKLAMA/Advertisement