Ogromne pieniądze z budżetu dla TVP. Kwota może szokować

– Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych. Dzięki temu TVP dostanie w nadchodzącym roku więcej pieniędzy z budżetu. Będzie to nawet 1,95 mld zł – czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Kwoty przeznaczane z budżetu dla TVP rosną z roku na rok – w 2017 roku medium to dostało 980 milionów złotych, w 2018 1,2 mld złotych, a teraz ma to wynosić aż 1,95 mld zł. Pod projektem można znaleźć podpisy m. in. Iwony Arent, Marka Suskiego czy Ryszarda Terleckiego. Projekt ten uzasadniany jest brakiem stabilnego finansowania mediów publicznych w Polsce, a winę za to ma ponosić rząd Donalda Tuska, który wprowadził przepisy poszerzające zwolnienia z płacenia abonamentu.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że decyzja ta mieści się w ramach działania ustawodawcy w kwestii finansowania mediów publicznych. Obecnie, w uzasadnieniu projektu parlamentarzyści powołują się na decyzję TK i twierdzą, że przeznaczenie tej gigantycznej kwoty jest wykonaniem decyzji Trybunału.

Co ciekawe, politycy PiS podpierają się też decyzjami Rady Europy, która w opublikowanych dokumentach wskazała na konieczność “odpowiedniego, bezpiecznego i przejrzystego, a także adekwatnego finansowania mediów publicznych”.

REKLAMA/Advertisement