REKLAMA

REKLAMA

Oficjalne logo papieskiej podróży do Maroka zawiera symbol islamu

608

Oficjalne logo papieskiej wizyty Franciszka w Maroku zawiera …. półksiężyc- symbol w kształcie sierpu Księżyca, który stosowany jest powszechnie jako symbol islamu.

Półksiężyc (arab. hilal) był motywem często występującym w sztuce dekoratywnej krajów muzułmańskich, początkowo pod wpływem sasanidzkim i bizantyńskim. Można go spotkać na pierwszych monetach kalifatu, które kontynuowały jeszcze tradycje wspomnianych wyżej państw, a także na monetach mameluków. Był on także jednym z wielu symboli używanych na swoich sztandarach przez Imperium Osmańskie. Mniej więcej od połowy XV wieku w sztuce europejskiej półksiężyc zaczęto uważać za symbol Imperium osmańskiego i szerzej islamu. Począwszy od XIX wieku początkowo świecki symbol półksiężyca zaczął być przez muzułmanów postrzegany jako jeden z symboli ich religii.

Franciszek składa w dniach 30-31 marca wizytę apostolską w odpowiedzi na zaproszenie króla Mohammeda VI i biskupów tego kraju. Oficjalne logo wizyty papieża zostało wybrane spośród około 50 zgłoszeń w konkursie. Nota wyjaśniająca towarzysząca opublikowaniu logo mówi, że krzyż i półksiężyc w logo są symbolami chrześcijaństwa i islamu a symbole te podkreślają relacje między religiami między chrześcijanami a muzułmanami. Logo ma kolory dwóch krajów: zielony i czerwony dla Maroka, żółty i biały (tło) dla Watykanu.

za: vaticannews.va

REKLAMA

REKLAMA