Mieli odpływać, a jest ich coraz więcej. Rośnie liczba Ukraińców płacących składki ZUS.

Podczas pierwszego kwartału 2019 roku wzrosła liczba cudzoziemców odprowadzających składki ZUS o 40 tys. Spośród tej rzeszy najwięcej – 34 tys. stanowią Ukraińcy, których przybywa wbrew pojawiającym się w mediach informacjom o odpływie pracowników ze wschodu np. do Niemiec.

Dowodem na takie twierdzenie miał być spadek zatrudnienia wśród Ukraińców w ostatnim kwartale 2018 roku. Nie przełożyło się to na zdecydowany trend i ponownie liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS zwiększyła się i wynosi 610 tys. z czego ok. 75 proc. stanowią pracownicy z Ukrainy.

REKLAMA/Advertisement

Liczba obywateli innych państw płacących składki ZUS wzrosła o 40 tys. (dokładnie 39.395 osób). Najwięcej stanowią osoby ze Wschodu – 34 tys. Ukraińców, 2 tys. Białorusinów i 1 tys. Mołdawian i Gruzinów. Ogółem w ZUS ubezpieczonych jest 454 tys. Ukraińców, 36 tys. obywateli Białorusi, 9 tys. Mołdawian i 8 tys. Gruzinów.

Zapowiadany odpływ Ukraińców jest raczej melodią przyszłości i wygląda na to, że nie będzie on tak gwałtowny jak to zapowiadano w mediach.

REKLAMA/Advertisement

za: nczas.com