REKLAMA

Reklama

“W obronie Świętej Inkwizycji” Romana Konika [WIDEO]

391
Książka dr Romana Konika ma na celu odkłamanie czarnej legendy Świętej Inkwizycji stworzonej przez libertynów doby Oświecenia. Instytucja Inkwizycji w systemie penitencjarnym ówczesnej Europy była instytucją najbardziej humanitarną – podkreśla autor.

Wyliczając innowacje, które wprowadziły sądy kościelne zaznacza, że to Inkwizycja, jako pierwsza ograniczyła tortury (m.in. nie wolno było torturować kobiet w ciąży i dzieci), zniosła więzienia koedukacyjne, wprowadziła widzenia, zwolnienie za poręczeniem majątkowym i obrońcę z urzędu. Często zdarzało się tak że złapani na gorącym uczynku za przestępstwa pospolite, takie jak gwałty kradzieże itp., deklarowali że są heretykami, opętani, aby dostać się pod jurysdykcję łagodnych sądów inkwizycyjnych.

REKLAMA

– Książka Romana Konika druzgoce kłamliwą czarną legendę Świętej Inkwizycji, stworzoną przez libertynów i jakobinów doby Oświecenia, a później usilnie podtrzymywaną przez lewicowe salony Zachodu. Dzięki tej książce Polacy mogą poznać prawdę o Świętym Oficjum. Za co autorowi należą się podziękowania – pisze Waldemar Łysiak.

Reklama

Reklama

REKLAMA