REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Obóz Narodowo-Radykalny świętował w Gdańsku 84-tą rocznicę powstania organizacji [WIDEO]

912

14 kwietnia 1934 r. w stołówce gmachu Politechniki Warszawskiej grupa działaczy narodowych podpisała deklarację ideową Obozu Narodowo-Radykalnego.

– W atmosferze fermentu ideowego „młodzi” działacze przedstawili strategię nowej myśli nacjonalistycznej. Dla „młodych” postawa niezgody na panujące w Polsce stosunki afirmowała diagnozę potrzeby dokonania przewrotu, prawdziwej głębokiej rewolucji rozegranej na dwóch płaszczyznach: duchowej – w wymiarze osobistym każdego Polaka i narodowej – regulującej sprawy społeczne. (…) Postulowali nowy ustrój zbudowany na mocnych podstawach – ponadczasowych wartości katolickich, oparty na rodzinie i korporacjonizmie, traktowanym jako wspólna organizacja pracowników i kapitału – pisał o początkach organizacji Daniel Pater w tekście opublikowanym na łamach “Historii i Polityki”.

W tym roku narodowi radykałowie świętowali w Gdańsku rozpoczynając od Mszy Świętej za dusze Jana Mosdorfa, Henryka Rossmana i Bolesława Piaseckiego – przywódców przedwojennego ONR. Następnie działacze przenieśli się do budynku Sali BHP na terenie Stoczni Gdańskiej, gdzie odbyła się rocznicowa konferencja.

Reklama / Advertisement

Oburzenia z wyboru tego miejsca nie krył Lech Wałęsa.

– Czy o takie “wartości” Polacy walczyli w Grudniu 1970 i Sierpniu 1980 w Gdańsku? Pytam się, kiedy ich PiS zdelegalizuje? Na co wszyscy czekają, aż oni przejmą władze? Czy jesteście ślepi i tego nie widzicie, czy udajecie że nie widzicie? – napisał Wałęsa na Twitterze.

Jednak jego opinia nie miała najmniejszego znaczenia dla narodowców.

Reklama / Advertisement

– Stocznia Gdańska to wyjątkowe miejsce. Miejsce, w którym nastąpiła rewolucja godności. Ta rewolucja jest znów potrzebna polskim rodzinom – stwierdził Aleksander Krejckant, Kierownik Główny ONR.

– Prawica jest obca tradycji narodowej. To mieszanka zgniłej zachodniej chadecji i neosanacji. Nic dobrego dla Polski z takiej mieszanki nie wyniknie. To nie nasza droga – z widocznym przytykiem do obozu rządzącego mówił Adam Seweryn z Brygady Małopolskiej.

– Polska musi pozostać jednolita kulturowo i homogeniczna etnicznie. Będziemy bronić naszych granic przed imigrantami – deklarował Artur Zienkiewicz, Honorowy Kierownik Główny Obozu Narodowo-Radykalnego.

Po konferencji działacze przemaszerowali przez centrum miasta, niosąc flagi narodowe i organizacyjne.

Foto: Twitter/1934ONR

Reklama / Advertisement