Obowiązek noszenia maseczek tylko dla białych. Kolorowi mogą odmówić, jeśli uznają to za rasizm

Jak podaje “New York Post”, hrabstwo Lincoln w amerykańskim stanie Oregon zwolniło ludzi nie-białych z konieczności stosowania się do nowego zarządzenia, wymagającego noszenia osłon twarzy w miejscach publicznych – aby zapobiec tzw. profilowaniu rasowemu.

Profilowanie rasowe (lub etniczne) ma polegać na podejrzewaniu lub kierowaniu pod adresem osoby pewnej rasy na podstawie zaobserwowanych lub zakładanych cech lub zachowań przypisywanych rasie lub grupie etnicznej , a nie na podejrzenia wobec samej jednostki. Profilowanie rasowe – wg krytyków – prowadzi do dyskryminacji osób społeczności afroamerykańskiej, indiańskiej, latynoskiej i muzułmańskiej.

Urzędnicy Departamentu Zdrowia hrabstwa ogłosili w zeszłym tygodniu, że w zeszłym tygodniu mieszkańcy muszą nosić zakrycia twarzy w miejscach publicznych, w których mogą znajdować się w odległości sześciu stóp (1.82 m) od innej osoby, która nie pochodzi z tego samego gospodarstwa domowego.

Ale kolorowi nie muszą przestrzegać nowej zasady, jeśli “mają większe obawy dotyczące profilowania rasowego i prześladowania” w związku z noszeniem masek, powiedzieli urzędnicy.

– Żadna osoba nie może zastraszać ani nękać osób, które nie stosują się – powiedzieli urzędnicy służby zdrowia.

– Dla wielu czarnoskórych decyzja, czy nosić zasłonę publicznie, aby uchronić siebie i innych przed zarażeniem koronawirusem, jest sytuacją bez wyjścia, która może skutkować zagrażającymi życiu konsekwencjami – skomentowała sytuację dla CNN ReNika Moore, dyrektor programu sprawiedliwości rasowej American Civil Liberties Union.

REKLAMA/Advertisement

Czarnoskóry profesor ekonomii z Ohio State University Trevon Logan powiedział, że nakazy noszenia nakrycia twarzy “w gruncie rzeczy mówią ludziom, że wyglądają niebezpiecznie, biorąc pod uwagę stereotypy rasowe”.

– Jest to szerszy kontekst czarnych mężczyzn pasujących do opisu podejrzanego, który ma na sobie kaptur i zakrywa twarz. Wygląda jak prawie każdy kryminalny portret pamięciowy czarnego podejrzanego – stwierdził.