“NYT”: “USA organizują cyberataki na rosyjskie sieci energetyczne (w tym elektrownie jądrowe)”. Trump zaprzecza i oskarża gazetę o zdradę

Prezydent Donald Trump stanowczo odrzucił oskarżenia sformułowane we wczorajszym numerze “The New York Times”, które przekonywały czytelników o tym, że Stany Zjednoczone dopuszczają się na dużą skalę cyberprzestępstw w Rosji, eskalując napięcia między dwoma krajami.

Dziennik doniósł, że władze amerykańskie zwiększyły środki, aby przeniknąć rosyjską sieć elektroenergetyczną jako przesłanie do Moskwy, aby ta trzymała się z dala od amerykańskiej infrastruktury cybernetycznej. Według “NYT”, służby zaczęły umieszczać w rosyjskiej sieci elektroenergetycznej (w tym elektrowni jądrowych) złośliwe oprogramowanie, które w odpowiednim czasie może zostać użyte do cyberataku.

REKLAMA/Advertisement

Powołując się na anonimowych urzędników administracji rządowej, gazeta donosi również, że Trump nie został szczegółowo poinformowany o programie z obawy, że wygada się przed Rosjanami, tak jak to zrobił z tajnymi informacjami podczas spotkania z udziałem rosyjskiego ambasadora i ministra spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej podczas spotkania w 2017 r. Sprawa ta wykryta po raz pierwszy przez “The Washington Post”, podobno stanowiła istotne zagrożenie dla agenta umieszczonego w ISIS.

Trump stanowczo odrzucił historię “NYT”, nazywając ją „wirtualnym aktem zdrady przez niegdyś świetną gazetę, tak rozpaczliwie potrzebującą historii, każdej historii, nawet jeśli jest ona zła dla naszego kraju”.

REKLAMA/Advertisement

– Wszystko przejdzie w naszych skorumpowanych mediach. Zrobią lub powiedzą cokolwiek to będzie, bez najmniejszej myśli o konsekwencjach! To są prawdziwi tchórze i bez wątpienia wrogowie narodu – napisał na Twitterze.

za: nytimes.com

REKLAMA/Advertisement