“NYT”: Greckie służby wywożą “uchodźców” na morze i tam ich porzucają

Wielu Greków jest coraz bardziej sfrustrowanych, gdy kolejne dziesiątki tysięcy osób ubiegających się o azyl ladują na greckich wyspach. Jak donosi “The New York Times”, w ostatnich miesiącach konserwatywny grecki rząd potajemnie wydalił ponad 1000 uchodźców z granic Europy, wypędzając wielu z nich na skraj greckich wód terytorialnych, a następnie porzucając ich w nadmuchiwanych, a czasem nawet przeciążonych tratwach ratunkowych.

– To było bardzo nieludzkie – powiedziała amerykańskiemu dziennikowi Najma al-Khatib, 50-letnia syryjska nauczycielka, która twierdzi, że zamaskowani greccy funkcjonariusze straży graniczej zabrali ją i 22 innych migrantów pod osłoną ciemności z obozu na wyspie Rodos 26 lipca i porzucili ich w pozbawionej steru, bezsilnikowej tratwie ratunkowej, zanim zostali znalezieni przez turecką straż przybrzeżną.

Rząd grecki zaprzeczył wszelkiej nielegalności.

– Władze greckie nie angażują się w potajemne działania – powiedział rzecznik rządu Stelios Petsas. – Grecja ma udokumentowane osiągnięcia w zakresie przestrzegania prawa międzynarodowego, konwencji i protokołów. Obejmuje to traktowanie uchodźców i migrantów.

Od powołania w zeszłym roku nowego konserwatywnego rządu premiera Kyriakosa Mitsotakisa, Grecja zajęła znacznie ostrzejsze stanowisko wobec migrantów, którzy przez tureckie wybrzeża docierają do Europy.

REKLAMA/Advertisement