Kto nowym szefem NIK-u? Pada nazwisko obecnego ministra finansów

– Marian Banaś, obecny minister finansów, ma największe szanse na zastąpienie Krzysztofa Kwiatkowskiego w roli szefa Najwyższej Izby Kontroli – czytamy w “Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Polityk PiS mówi gazecie, że “skierowanie na ministra finansów miało celu wzmocnienie jego kandydatury, podbudowanie pozycji i wzbogacenie CV”.

REKLAMA/Advertisement

– Szef NIK to ważne stanowisko z punktu widzenia prezesa PiS, Izbą kierował Lech Kaczyński – mówi przedstawiciel obozu rządzącego.

– Marian zawsze był z NIK silnie związany i jednym z jego marzeń było pokierowanie tą instytucją – mówi informator gazety. W wakacje ma odbyć się specjalne posiedzenie Sejmu, na którym ma się odbyć wybór następcy Krzysztofa Kwiatkowskiego. Jeśli chodzi o ewentualnych następców Banasia, to mogliby pochodzić oni z ministerstwa finansów. Mówi się o Leszku Skibie lub Piotrze Nowaku. Niewykluczone, że resortem może pokierować do końca kadencji premier Mateusz Morawiecki.

REKLAMA/Advertisement

Sam Marian Banaś ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1981-83 siedział w więzieniu za działalność w “Solidarności”. W latach 1992-2015 pracował właśnie w Najwyższej Izbie Kontroli na różnych funkcjach, a jesienią 2015 roku został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów, a 9 grudnia 2016 roku został sekretarzem stanu oraz szefem Krajowej Administracji Skarbowej i Służby Celnej, a od tego roku jest ministrem finansów.

za: onet.pl

REKLAMA/Advertisement