Nowy program w TVP. Będzie prezentował poezję Zbigniewa Herberta.

Rusza nowy program “Herbert-Mosty”, który będzie emitowany na antenie TVP Kultura i poruszał będzie temat twórczości Zbigniewa Herberta. Pisarze, kompozytorzy, reżyserzy i literaturoznawcy będą dyskutować o przesłaniu wielkiego poety. Zaproszono również uczniów warszawskiego Liceum Filmowego. Emisja pierwszego odcinka już w czwartek – dzisiaj o 19.40.

Karolina Labahua – reżyser programu w rozmowie z Polskim Radiem powiedziała, że jeden z odcinków ma być poświęcony “Modlitwie Pana Cogito – podróżnika” w interpretacji prof. Ryszarda Peryta.

– Pokazuje analogie, konteksty z Ewangelią, z Chrystusem, z dialogiem na temat prawdy, która jest w Ewangelii – mówi reżyser cyklu. Dzieła poety interpretować będą również Andrzej Franaszek, Jacek Kopciński, Gaba Kulka, Prot Jarnuszkiewicz i Piotr Cieplak. Mają oni zająć się ośmioma utworami Zbigniewa Herberta: „Apollo i Marsjasz”, „Guziki”, „Dwie krople”, „Modlitwa Pana Cogito – podróżnika”, „Tren Fortynbrasa”, „Raport z oblężonego miasta”, „Do Marka Aurelego” i „Przesłanie Pana Cogito”. Program ten został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

REKLAMA/Advertisement

za: tvp.info