Nowy minister zdrowia: Miejsce w żłobkach tylko dla dzieci zaszczepionych. “Popieram ustawowe uregulowanie”

20 sierpnia Mateusz Morawiecki wskazał Adama Niedzielskiego jako kandydata na funkcję ministra zdrowia. 26 sierpnia  został on powołany na to stanowisko w miejsce Łukasza Szumowskiego. Szef resortu jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na dwóch kierunkach: ekonomia oraz metody ilościowe i systemy informacyjne (1992-1997). W 2003 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych w Instytucie Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. Przed objęciem teki ministerialnej był prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia.

W wywiadzie udzielonym PAP stwierdził, że jednym z jego priorytetów ma być profilaktyka, “w której jest wiele do zrobienia”.

– Zarówno jeśli chodzi o profilaktykę miękką, jak i twardą. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to kryje się w niej edukacja, kształtowanie postaw, promowanie aktywności, zdrowego trybu życia. W drugim obszarze są m.in. programy zdrowotne. Profilaktyka może nie rodzi od razu wielkich rezultatów i nie spowoduje, że z dnia na dzień zmniejszymy populacyjne ryzyko zachorowań, ale w gruncie rzeczy to jest coś, co owocuje w przyszłości kondycją zdrowotną Polaków – mówił.

Popiera m.in. podatek cukrowy.

– Tutaj pewne zaniechania, jeśli chodzi o dbałość o siebie, stają się kosztem. Taka profilaktyka w narzędziach twardych to m.in. miejsce w żłobkach dla dzieci zaszczepionych, dodając że popiera ustawowe uregulowanie tej materii.

– Tak, uważam, że takie i inne prozdrowotne rozwiązania powinny być przez ministra zdrowia forsowane – oświadczył.

REKLAMA/Advertisement