Norwegia: Publiczne palenie Koranu na oczach muzułmanów i skrajnej lewicy [WIDEO]

Nagranie z Norwegii pokazuje, jak muzułmanie przeskakują ogrodzenie, próbując zaatakować działacza antyislamskiego, który spalił w Oslo w sobotę Koran.

Akcję tę zorganizowała grupa o nazwie “Stop Islamization of Norway” (Zatrzymaj islamizację Norwegii, SIAN), która powstała w 2008 r. Jej deklarowanym celem jest walka z islamem, który organizacja definiuje jako totalitarną ideologię polityczną, naruszającą norweską konstytucję, a także wartości demokratyczne i ogólnoludzkie. Organizacją kieruje Arne Tumyr i ma ona kilka tysięcy członków i sympatyków. W 2012 r. SIAN zerwał z organizacją macierzystą Stop Islamization of Europe.

Ponieważ demonstracja była szeroko zapowiadana, muzułmanie pospołu z lewicą zorganizowali kontrprotest, znacznie zresztą liczniejszy. Policja oddzieliła obie grupy barierkami.

– Chcieliśmy spalić Koran, ale policja na to nie pozwala. więc rzucamy go – powiedział jeden z uczestników happeningu.

Egzemplarz Koranu został następnie wrzucany do wiadra, ale prawie natychmiast po tym inny z organizatorów zapalił książkę. Kilku muzułmanów od razu przeskoczyło stalowe ogrodzenia, aby spróbować zaatakować mężczyznę. Do akcji ruszyła policja. Aresztowano zarówno napastników, jak i człowieka, który spalił Koran.

Wydarzenie miało charakter podobny do tego, które organizował wcześniej duński polityk Rasmus Paludan – lider antyislamskiej partii Stram Kurs (Twarda Linia).

REKLAMA/Advertisement