Niezwykłe odkrycie w Krakowie. Znaleziono dowód wskazujący, że ludzie polowali na mamuty.

W Krakowie znaleziono fragment krzemiennego grotu z prehistorycznego oszczepu, który był wbity w żebro mamuta. To pierwszy w Europie taki dowód, który bezdyskusyjnie wskazuje, że nasi przodkowie polowali na te potężne, włochate ssaki.

Znaleziony fragment pochodzi z dużego – jednego z największych w Europie nagromadzeń mamucich kości w Europie, które znajduje się w okolicy ulicy V. Hofmana w Krakowie; niedaleko Kopca Kościuszki. W wyniku prac archeologicznych odnaleziono tam pozostałości 110 mamutów pochodzące sprzed ok. 25 tys. lat.

REKLAMA/Advertisement

– Wśród dziesiątków tysięcy kości w czasie szczegółowej analizy szczątków natknąłem się na uszkodzone żebro mamuta. Okazało się, że tkwi w nim fragment krzemiennego grotu. To pierwsze tego typu znalezisko z okresu epoki lodowcowej na terenie Europy! – mówi dr hab. Piotr Wojtal z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie.

Wśród naukowców ciągle trwają spory jak i czy w ogóle ludzie polowali na mamuty. Zdaniem niektórych zaganiano je do wykopanych wcześniej dołów czy na urwiska, aby spadły i były łatwym łupem. Inni mówią, że nasi przodkowie skupiali się na słabszych czy chorych osobnikach. Wielu specjalistów utrzymuje, że ludzie nie polowali na te zwierzęta, ale hipoteza ta została właśnie obalona.

REKLAMA/Advertisement

– Wreszcie znaleźliśmy “dymiący pistolet”, czyli pierwszy bezpośredni dowód na to, w jaki sposób polowano na te wielkie zwierzęta – dodaje naukowiec. Dotychczas podobne dowody pochodzą z dwóch miejsc na Syberii, a fragment “krakowski” jest niepozorny – ma zaledwie 7 mm i naukowcy są zdania, że jest to grot krzemienny odłamany w wyniku wbicia oszczepu w mamuta. Odkryto go już w 2002 roku, ale dopiero teraz odnaleziono na analizowanych kościach pozostałości oszczepu.

– Włócznia z pewnością została rzucona w mamuta z pewnej odległości, o czym świadczy siła, z jaką wbiła się w zwierzę – ostrze musiało pokonać dwucentymetrową skórę i ośmiocentymetrową warstwę tłuszczu, by w końcu dotrzeć do kości – mówi naukowiec.

REKLAMA/Advertisement

Mamuty pojawiły się w Europie około pół miliona lat temu. Najmłodsze szczątki, jakie znalezione zostały w Polsce pochodzą sprzed 13 tys. lat. Mierzyły one ok. 3 metry wysokości i osiągały wagę nawet 6 ton. Ich masowe wymieranie rozpoczęło się ok. 15 tys. lat temu, a na Alasce i w Rosji przetrwały aż do III tysiąclecia przed Chrystusem. Za przyczynę wyginięcia tych olbrzymich zwierząt uważa się zmiany klimatu związane z końcem epoki lodowcowej i niewykluczone, że również ludzie przyczynili się do ich zagłady.

za: polsatnews.pl