REKLAMA

REKLAMA

„Niezwyciężeni. Czas próby” – nowa animacja IPN o II Rzeczypospolitej [WIDEO]

960

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentował wczoraj swoją nową animację zatytułowaną „Niezwyciężeni. Czas próby”, która opowiada o budowie II Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1918–1939. Produkcja studia Tengent dostępna jest z napisami w 7 wersjach językowych: włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej, hebrajskiej, chińskiej, rosyjskiej i niemieckiej.

– Druga część „Niezwyciężonych” wpisuje się w projekt Biura Edukacji Narodowej pokazania najważniejszych epizodów historii Polski w sposób atrakcyjny dla młodego pokolenia i odbiorcy zagranicznego – mówi Adam Hlebowicz dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN. – Wydarzenia pokazane w naszej animacji rozgrywają się w okresie 1918–1939, a więc poprzedzają te, ukazane w filmie z 2017 r. Są jednak elementy łączące te dwie części zarówno merytorycznie, jak artystycznie, ale niech to będzie niespodzianką dla naszych widzów.

– Druga część „Niezwyciężonych” operuje tym samym stylem plastycznym co pierwszy film, ale rozgrywa się na innych emocjach – pozytywnych i ciepłych. Bohaterowie filmu przechodzą przez kolejne wydarzenia, walcząc, decydując w wyborach i projektując przyszłość odrodzonej Polski. Wychodzimy poza aspekty militarne, by ukazać zwykłe życie naszych bohaterów – mówi Krzysztof Noworyta, autor scenariusza i producent filmu ze studia Tengent.

REKLAMA

– W filmie chcieliśmy pokazać złożoność i dynamikę okresu 1918–1939. Dziś nie zdajemy sobie sprawy, jak wielkim wysiłkiem było odzyskanie niepodległości, a jak jeszcze większym jej utrzymanie i budowanie niepodległego państwa po ponad 100-letniej, wyniszczającej polityce zaborców. Film ma pokazać wysiłek całego pokolenia pracującego dla Niepodległej. W animacji znajdą się również postaci znane z podręczników historii. W filmie ukazujemy wielowymiarowość tych działań. Każda scena i kadr jest gotowym materiałem edukacyjnym pełnym symboli, odniesień i znaczeń, zachęcamy do samodzielnego zgłębiania tej historii – wyjaśnia Rafał Pękała, autor scenariusza i koordynator projektu z Instytutu Pamięci Narodowej.

za: ipn.gov.pl

REKLAMA