REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Niemiecki historyk, który pomawia Dmowskiego, skarży się na polski rząd. “Grozi mi więzienie?”

635

Goetz Aly, niemiecki historyk, który “bada” zjawisko antysemityzmu, szukając go głównie poza swoją ojczyzną, skarży się w “Berliner Zeitung” na polską ustawę o Instytucie Pamięci Narodowej. Przytaczając wyrwane z kontekstu wypowiedzi przedwojennych mężów stanu i prominentów, takich jak Roman Dmowski czy prymas August Hlonda,  dotyczące stosunków polsko-żydowskich, głowi się na łamach dziennika: Czy grozi mi teraz w Polsce więzienie?

Wspomniany historyk, autor m.in. książki o wymownym tytule „Europa przeciwko Żydom”, próbuje udowodnić czytelnikom, że antysemityzm w XX-leciu międzywojennym był silnie zakorzeniony wśród Polaków. Na potwierdzenie swojej tezy przytacza słowa wypowiedziane przez np. Romana Dmowskiego. Aly podkreśla, że “w 1934 roku Dmowski wyrażał szacunek dla polityki Hitlera zmierzającej do likwidacji żydowskich wpływów”, a prymas Hlond uważał, że “Żydzi zwalczają Kościół katolicki, przyczyniają się do rozkwitu wolnomyślicielstwa, stanowią awangardę bezbożności, bolszewizmu i wszystkich wywrotowych ruchów”.
Historyk twierdzi także, że polski antysemityzm to “nie wynalazek komunistów z 1968 r.”

– To prawda, że komunistyczny rząd Polski prowadząc w 1968 roku antysyjonistyczną nagonkę wyrzucił z kraju 13000 Żydów. Nie jest jednak prawdą to, co sugerował w tych dniach prezydent Polski Andrzej Duda, że polski antysemityzm jest wynalazkiem złych komunistów – podkreśla Goetz Aly w “Berliner Zeitung”.

Historyk krytykuje polski rząd, który – w jego opinii – próbuje kneblować usta tym, którzy głośno przypominają o antysemickich postawach Polaków. I trwoży się – czy grozi mi więzienie w Polsce?

Reklama / Advertisement

Narracja godna miałkiego publicysty. Główne obiekcje przedwojennych Polaków wobec części środowisk żydowskich (nie zapominajmy o istnieniu np. Bejtaru – organizacji syjonistycznej, która cieszyła się względną sympatią rodzimych środowisk narodowych i prawicowych) ogniskowały się wokół poparcia dla idei komunistycznej i spraw gospodarczych (Żydzi zdominowali handel, co utrudniało rozwój polskiej przedsiębiorczości).

za: dw.com

Reklama / Advertisement