REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Niemiecka historyczka: Polski antysemityzm doprowadził do tego, że nie było protestów przeciwko masowym mordom na Żydach

260

– Ludność polska bardzo ucierpiała pod okupacją niemiecką. Jedna piąta polskiej ludności została zamordowana przez Niemców – przyznaje historyczka Stefanie Schüler-Springorum, szefowa berlińskiego Centrum Badań nad Antysemityzmem (Zentrum für Antisemitismusforschung, ZfA) – Niemcy wkraczali z listami do wiosek i miasteczek, celowo mordowali nauczycieli akademickich i księży. To był niezwykle brutalny reżim okupacyjny. Nie wspominając o pracy przymusowej! A jeśli pomogłeś Żydom, natychmiast zostałeś ukarany śmiercią. Prawdopodobnie nie ma polskiej rodziny bez ofiar śmiertelnych. Jest zrozumiałe, że Polacy przywiązują wagę do tego, że ich kraj był ofiarą narodowego socjalizmu.

Ale zaraz potem dochodzi do kuriozalnego wniosku.

– Niemniej jednak wśród ludności polskiej wystąpił bardzo powszechny antysemityzm, który doprowadził do tego że nie było protestów przeciwko masowemu mordowi i że tak niewiele było pomocy dla prześladowanych polskich Żydów.

Reklama / Advertisement

Czy “historyczka” naprawdę uważa, że jej rodacy spod znaku swastyki pozwoliliby na jakieś demonstracje polityczne?

– Tak, byli Polacy, którzy pomagali Żydom przez cały ten okres – dodaje. – Ale byli też Polacy, którzy zdradzali, szantażowali, grabili, a czasem mordowali Żydów. Jest w tej kwestii wiele imponujących badań historycznych, np. Jana Grossa, Jan Grabowskiego czy Barbary Engelking.

Te nazwiska mówią same za siebie …

Reklama / Advertisement

za: sueddeutsche.de

Reklama / Advertisement