REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Niemiec chce w Berlinie pomnika milionów ofiar polskich z II wojny światowej

587

Pomnika milionów ofiar polskich z II wojny światowej domaga się na łamach “Frankfurter Allgemeine Zeitung” prof. Dieter Bingen, dyrektor DPI.

Niemiecki Instytut Kultury Polskiej lub alternatywnie Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut, DPI) to instytucja kulturalna, która została założona w 1980 r. w Darmstadt, z inicjatywy m.in. Karla Dedeciusa, w celu polepszenia wzajemnych stosunków między Polską a Niemcami.

Celem nadrzędnym wynikającym z programu instytutu jest pogłębianie wzajemnej wiedzy o kulturze obu narodów. Instytut prowadzi badania na temat polskiego społeczeństwa, historii, kultury, a także polsko-niemieckich stosunków w kontekście integracji europejskiej. Ponadto instytucja ta poddaje analizie także takie zagadnienia jak: polityka, nauka, opinia publiczna oraz media.

Reklama / Advertisement

– Pomnik polskich ofiar II wojny światowej w Berlinie przypominałby o polityce okupacyjnej III Rzeszy w Polsce, wypełniając lukę w świadomości historycznej Niemców i stanowiłby most między oboma krajami – pisze Bingen. – Najechana Polska stała się pierwszym polem doświadczalnym dla gardzącej człowiekiem narodowo-socjalistycznej machiny śmierci oraz zniewolenia, która później była forsowana w całej Europie Wschodniej.

– Popełniając szereg ze swych najgorszych zbrodni w okupowanej Polsce, nazistowskie Niemcy zrzuciły na ramiona Polaków wielki ciężar a (powojennna polityka historyczna) spowodowała izz obdarowano ich współwinaa za Holokaust a “efekty tej stygmatyzacji są znane i ostatnio znalazły się na ustach całego świata” – dodaje dyrektor Instytutu.

za: fr.de

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement