REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Niemiecki sąd: Facebook nie może zmuszać użytkowników do używania ich prawdziwych nazwisk

911

Niemiecki sąd uznał, że Facebook narusza zasady ochrony danych osobowych, wymagając od użytkowników podawania prawdziwych nazwisk – podała w poniedziałek Federacja Niemieckich Organizacji Konsumenckich (VZBV), organizacja zajmująca się prawami konsumenta.

Zgodnie z prawem niemieckim, dane osobowe mogą być rejestrowane i wykorzystywane wyłącznie przez firmę, która uzyskała wyraźną zgodę danej osoby. Ale sędziowie berlińscy uznali, że Facebook pozostawia wiele domyślnych ustawień, nie oferując użytkownikom sensownego wyboru co do tego, w jaki sposób wykorzystywane są ich dane, argumentowali eksperci VZBV.

Sędziowie stwierdzili, że pięć różnych domyślnych ustawień prywatności było niezgodnych z niemieckim prawem, m.in. udostępnianie danych o lokalizacji partnerom na czacie lub udostępnianie profili zewnętrznym wyszukiwarkom, co umożliwia każdemu użytkownikowi Internetu zapoznanie się z nimi. Sąd orzekł również, że osiem paragrafów warunków korzystania z Facebooka jest niedopuszczalnych, w szczególności takich które wymagają od ludzi używania ich prawdziwych nazwisk w sieci społecznościowej. Rzecznicy konsumentów uważają też, że hasło firmy “Facebook jest bezpłatny i zawsze będzie” było mylące.

Reklama / Advertisement

Facebook może zapłacić grzywnę w wysokości do 250 tys. euro za każde wykroczenie, jeśli nie ustali w jasny sposób swoich warunków użytkowania w Niemczech, ale firma stwierdziła że ​​odwołałaby się od wyroku.

– Nasze produkty i warunki korzystania z usług znacznie się zmieniły od początku sprawy, a w tym roku wprowadzamy dalsze zmiany w naszych warunkach użytkowania i wytycznych dotyczących ochrony danych, z myślą o nadchodzących zmianach prawnych – powiedziała AFP rzeczniczka Facebooka.

Niemcy są ważnym rynkiem dla Facebooka w Europie, z blisko 30 milionami zarejestrowanych wśród 80 milionów mieszkańców kraju i prawie 23 milionami korzystających z sieci każdego dnia.

za: thelocal.de

Reklama / Advertisement

Reklama / Advertisement