REKLAMA / Advertisement

Reklama / Advertisement

Niemcy wycinają lasy zagrożone kornikiem. Za to samo w Puszczy Białowieskiej UE groziła karami!

2800

Przez długi czas tzw. organizacje ekologiczne protestowały przeciwko wycinaniu drzew w Puszczy Białowieskiej, zaatakowanych przez kornika drukarza. Interweniowały również niejednokrotnie instytucje unijne. Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w pewnym momencie, iż oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej. Za złamanie tego zakazu zagroziła nałożeniem 100 tys. euro kary dziennie.

– Jeżeli ktoś choruje na nowotwór, to można powiedzieć, że nie jest to proces naturalny, ale jest to proces chorobowy – argumentował dyrektor generalny Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski. – Nowotwór trzeba wyciąć szybko i gdyby wycięto kilka lat temu kilkanaście drzew zaatakowanych przez kornika, to dziś nie byłoby takich strat.

Tymczasem, nie po raz pierwszy okazuje się, jak prawdziwe jest powiedzenie “co wolno (niemieckiemu) wojewodzie, to nie tobie – (polski) smrodzie”. Jak informuje wczorajszy “Die Welt”, ponad połowa bawarskich lasów jest zagrożona a kornik drukarz mnożył się czwarty rok z rzędu. Jak reagują Niemcy? Oczywiście wycinają maszynowo – ich maszyna może wyciąć 70 drzew dziennie.

Reklama / Advertisement

Według Ministerstwa Leśnictwa w szczególności poważnie narażone są lasy w Dolnej Bawarii, w północnej i środkowej Górnej Bawarii oraz w południowej części Górnego Palatynatu. Wycinka nie jest wykluczona.

W zeszłym roku informowalismy, iż największy dostawca energii elektrycznej w Niemczech, RWE (do 1990 r. Rheinisch-Westfälisches Elektrizitätswerk AG, z niem. „Reńsko-Westfalski Producent Energii Elektrycznej”) prowadzi w tym rejonie rozległą, odkrywkową kopalnię węgla brunatnego, która od 1978 r. sukcesywnie pochłania kolejne połacie lasu Hambach. Gigantyczne koparki produkując 40 milionów ton węgla rocznie, skurczyły las do mniej niż 10% pierwotnej wielkości.

za: welt.de

ParkerShop.pl: Zestawy Parker Urban już od 199 zł

Reklama / Advertisement