Niemcy: Sąd uniemożliwił nadanie obywatelstwa muzułmańskiemu imigrantowi za odmowę podania ręki kobiecie

40-letni libański lekarz wyznania muzułmańskiego, który mieszka w Niemczech od 2002 roku, złożył wniosek o nadanie obywatelstwa tego kraju poprzez naturalizację w 2012 roku, wyrażając tym samym zgodę na podpisanie deklaracji lojalności wobec niemieckiej konstytucji i potępienie ekstremizmu.

Sąd Administracyjny Badenii-Wirtembergii orzekł jednak o odmowie przyznania mu obywatelstwa niemieckiego, poniważ odmówił on podania kobiecie dłoni z powodów religijnych. Sędzia uznał, że uścisk dłoni ma znaczenie prawne, ponieważ reprezentuje zawarcie umowy.

Uścisk dłoni jest “głęboko zakorzeniony w życiu społecznym, kulturalnym i prawnym, które kształtuje sposób, w jaki żyjemy razem” – powiedział sędzia, cytowany przez Deutsche Welle.

Bliskowschodni imigrant zdobył wykształcenie medyczne w Niemczech, a obecnie pracuje jako starszy lekarz w klinice. Uniemożliwiono mu uzyskanie obywatelstwa ze względu na swoje zachowanie podczas przekazywania wniosku o nadanie obywatelstwa.

Libańczyk podpisał dokument potwierdzający lojalność wobec konstytucji i wyrzekł się wszelkiego rodzaju ekstremizmu. Ponadto uzyskał maksymalną ocenę z testu dla kandydatów na obywatelstwo, ale przekazując wypełnione prace odmówił podania ręki kobiecie odpowiedzialnej za przetwarzanie dokumentów.

Z tego powodu w 2015 r. lokalny urząd odmówił mu nadania obywatelstwa niemieckiego. Libańczyk wystąpił do sądu, aby zakwestionować decyzję, ale sąd uznał, że mężczyzna odmówił uścisku dłoni z powodów związanych z płcią, co stanowi naruszenie równości zapisanej w niemieckiej konstytucji.

REKLAMA/Advertisement