REKLAMA

REKLAMA

Niemcy: Porażka kursów integracyjnych wartych 765 mln euro. Prawie połowa imigrantów ich nie zdaje

480

– 202 tys. przybyłych do Niemiec uchodźców i imigrantów uczestniczyło w ubiegłym roku w kursach integracyjnych, na których uczyli się języka, a także zagadnień związanych z porządkiem prawnym i społecznym. 45 proc. z nich nie zdało egzaminu końcowego – informuje niemieckie MSW. Kursy były warte 765 milionów euro.

Dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zostały ujawnione na wniosek Alternatywy dla Niemiec (AfD). Z analizy danych wynika, że coraz gorszy jest poziom zdawalności egzaminów; w 2017 roku spośród 292 tys. kursantów, końcowy egzaminy oblało 116 tys. – 40 proc.

Kursy są organizowane od 2005 roku. W czasie ich trwania goście z zagranicy podczas 600 godzin zajęć uczą się języka niemieckiego i podstawowych zagadnień dotyczących porządku prawnego i społecznego. Każdy kurs kończy się egzaminem końcowym i aby go zdać należy wykazać się umiejętności językowe na poziomie B1 – opisywać wydarzenia, wyrażać własne opinie oraz napisać list.

W 2017 roku kursy te kosztowały 610 milionów euro, a jeszcze więcej przed rokiem – 765 milionów. Gazeta “Frankfurter Allgemeine Zeitung” zaznacza, że wzrósł koszt pomimo spadku uczestników. W 2018 roku brało w nich udział 90 tys. uczestników. “Die Welt” pisze, że w kursach uczestniczą głównie: Syryjczycy (39 tys.), Afgańczycy (15 tys.) Irakijczycy (13 tys.), Rumuni (12 tys.), Turcy (9 tys.) i Bułgarzy (8 tys.). Aż 45 tys. z uczestniczących było niepiśmiennych i musieli oni korzystać z dodatkowych, specjalnych zajęć.

REKLAMA

za: polsatnews.pl

REKLAMA