Niemcy: Połowa imigrantów o nieustalonej tożsamości. Do tego mnóstwo analfabetów

– Urząd ds. Migracji i Uchodźców jest zaniepokojony liczbą analfabetów na kursach integracyjnych – co szósty uczestnik nie potrafi pisać i czytać – podaje Deutsche Welle.

Medium informuje, że aż 17 proc. biorących udział w kursach integracyjnych w ogóle nie pisze ani nie czyta. Poinformował o tym szef Federalnego Urzędu ds. Migracji i Uchodźców Hans-Eckard Sommer.

REKLAMA/Advertisement

– Jednocześnie Sommer podziwia bardzo wysoki poziom motywacji uchodźców do nauki. 13 procent osób, które przyjechały do Niemiec jako analfabeci, nauczyło się języka niemieckiego na poziomie B1 (samodzielne stosowanie języka), co odpowiada sześciu latom nauki języka obcego w szkole. 40 procent pokonuje nieco niższą, ale też wymagającą poprzeczkę – poziom A2 (znajomość języka na poziomie podstawowym). „To wielkie osiągnięcie” – podsumował szef BAMF – podaje Interia.pl

Analfabetyzm w tak zatrważającej skali nie jest oczywiście jedynym kłopotem naszych zachodnich sąsiadów. Berlin nie potrafi ustalić tożsamości aż 45 proc. gości chcących osiedlić się za Odrą.

REKLAMA/Advertisement

– Tylko około 45 procent szukających ochrony azylowej może się wylegitymować dokumentami tożsamości – podaje Interia.