Niemcy boją się imigrantów przybywających z Hiszpanii. MSW zapowiada zaostrzenie kontroli granicznych.

Niemieckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kierowane przez szefa bawarskiej CDU Horsta Seehofera ostrzega, że tysiące imigrantów z Afryki przybyłych do Hiszpanii może, przez Francję dotrzeć do Niemiec i krajów Beneluksu. Sekretarz stanu w MSW Helmut Teichmann zapowiedział zaostrzenie kontroli na granicach.

Teichmann, który jest osobą odpowiedzialną za imigrację, stwierdził w dzisiejszym wywiadzie dla gazety “Bild am Sonntag”, że gdyby obawy te potwierdziły się, to rząd w Berlinie zaostrzy kontrole na granicach z Francją i Szwajcarią oraz wprowadzi wyrywkowe kontrole samochodów i podróżnych.

REKLAMA/Advertisement

Sekretarz Stanu w MSW jednocześnie obiecał, że rząd Angeli Merkel jest gotów pomóc Hiszpanii, do której przybywa i która przyjmuje coraz więcej przybyszów z Czarnego Lądu. Do tej pory najważniejszymi celami podróży gości z Afryki były Włochy i Grecja, ale po zmianie władzy w Hiszpanii i Włoszech sytuacja zmieniła się diametralnie.

Tylko w pierwszej połowie bieżącego roku do Hiszpanii trafiło 23,5 tysiąca imigrantów z Afryki. Według danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji imigranci pochodzą głównie z państw Afryki Subsaharyjskiej, a także z Maroka, Mali i Mauretanii.

REKLAMA/Advertisement

ONZ przed kilkoma dniami zwróciła uwagę na niebezpieczeństwa grożące imigrantom w czasie podróży morskiej do Europy. Jedynie w czerwcu i w lipcu w Morzu Śródziemnym utonęło 850 osób. Z tego powodu urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) w Genewie podkreślił, że szczególnie ważne jest ratowanie rozbitków przez państwa europejskiej.

za: dw.com.pl