Nielegalni migranci i organizatorzy przerzutu zatrzymani – to obywatele Tadżykistanu

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali nielegalnych migrantów z Tadżykistanu oraz organizatorów przerzutu cudzoziemców przez granicę.

7 kwietnia w nocy, na terenie pow. tomaszowskiego, funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy nielegalnie przekroczyli granicę. Zatrzymani to dwaj obywatele Tadżykistanu. Mężczyźni nie mieli przy sobie dokumentów uprawniających ich do pobytu na terytorium Polski.

REKLAMA/Advertisement

Tej samej nocy, w Wasylowie w pow. tomaszowskim, inny patrol Straży Granicznej wylegitymował dwóch kolejnych obywateli Tadżykistanu. Z przeprowadzonej kontroli dokumentów pobytowych wynikało, że obaj mężczyźni przebywają na terenie UE legalnie. Jednak cel ich pobytu w pobliżu granicy kraju legalny już nie był – okazało się bowiem, że cudzoziemcy przyjechali samochodem, by odebrać swoich rodaków.

Zarówno nielegalni migranci, jak i ich “odbiorcy”, zostali przewiezieni na teren Placówki Straży Granicznej w Chłopiatynie. Cudzoziemcy w rozmowie z funkcjonariuszami przyznali, że Polska miała być dla nich jedynie krajem “tranzytowym”, docelowo chcieli dotrzeć do Niemiec. W toku dalszych czynności procesowych funkcjonariusze ustalili dwóch kolejnych organizatorów nielegalnej migracji. Byli to również obywatele Tadżykistanu. Obaj zostali zatrzymani 8 i 11 kwietnia w Warszawie.

Dwaj migranci, którzy nielegalnie przekroczyli granicę państwa, po przeprowadzeniu względem nich czynności administracyjnych zostali przekazani służbom granicznym Ukrainy. Natomiast pozostała czwórka zatrzymanych usłyszała zarzuty organizowania nielegalnego przekroczenia granicy państwowej. W stosunku do dwóch obywateli Tadżykistanu zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Dwóch pozostałych otrzymało dozór Policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Ewa Gajewska

Udziel wsparcia dwóm dzielnym pielgrzymom

Foto: Nadbużański OSG

za: strazgraniczna.pl