Nie żyje b. minister ochrony środowiska Jan Szyszko

Był minister ochrony środowiska Jan Szyszko nie żyje. Polityk PiS zmarł niespodziewanie przed południem w wieku 75 lat. O jego zgonie poinformował w mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda.

REKLAMA/Advertisement

W latach 1997–1999 Szyszko był ministrrem ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005–2007 ministrem środowiska w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2015–2018 ministrem środowiska w rządach Beaty Szydło oraz Mateusza Morawieckiego, posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

W lipcu 2006 r. wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy. Tym samym naraził się na krytykę obrońców przyrody, wielu naukowców, części społeczeństwa oraz przedstawicieli Unii Europejskiej.

Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o lasach (zwana niekiedy jako lex Szyszko), uchwalona przez Sejm podczas kryzysu sejmowego w Sali Kolumnowej, zwiększyła uprawnienia właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa i krzewy, do ich usuwania.