Nie będzie zwiększania kwoty wolnej od podatku co roku. To “nie opłaca się” – twierdzi minister finansów

Minister finansów Tadeusz Kościński wykluczył możliwość zwiększania kwoty wolnej od podatku co roku. 

– Zmieniliśmy kwotę wolną od podatku w zeszłym roku – to był pierwszy raz od 10 lat. Nie opłaca się co roku zmieniać, bo koszty są czasami większe. Mała pomoc, to większy koszt, żeby to rozliczyć, więc nie planujemy w tym momencie – odpowiedział minister finansów, zapytany podczas wizyty w urzedzie skarbowym w Jeleniej Górze przez tamtejszy portal Jelonek.pl.

Kwota wolna od podatku, a ściślej kwota dochodu wolnego od podatku to kwota dochodu niepowodującego obowiązku zapłaty podatku dochodowego.

Kwota wolna od podatku obowiązuje tylko w przypadku przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, które są wykazywane w deklaracji PIT-36 i PIT-37. Nie dotyczy natomiast podatników rozliczających się ryczałtem ewidencjonowanym (PIT-28), podatkiem liniowym (PIT-36L), z kapitałów pieniężnych (PIT-38) bądź zbycia nieruchomości (PIT-39).

Wynosi ona zaledwie 8000 złotych, podczas gdy w wielu krajach UE jest znacznie wyższa. W Austrii jest to 11000 EUR, na Cyprzez 19500 EUR, W Niemczech 8130 EUR, na Słowacja – 19458 EUR a w Wielkiej Brytanii 11500 GBP. 

REKLAMA/Advertisement