Nie będzie zawieszenia broni w Syrii. Erdogan: “Turcja nigdy nie będzie negocjować z organizacją terrorystyczną”

– Powiedziałem już prezydentowi Trumpowi, że Turcja nigdy nie będzie negocjować z organizacją terrorystyczną – powiedział wczoraj wieczorem turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan, w ten sposób odpowiadając na apele i naciski na jego kraj po tym jak Ankara przed kilkoma dniami rozpoczęła ofensywę przeciw kurdyjskiej milicji YPG.

Do Turcji udaje się dzisiaj wiceprezydent USA Mike Pence, który ma namawiać ekipę Erdogana do rozejmu z Kurdami. W czwartek przedstawiciel Waszyngtonu spotka się z prezydentem Turcji. Erdogan podkreśla, że medialne komunikaty o sankcjach nie mają wpływu na Ankarę: “Nie przejmujemy się sankcjami”.

REKLAMA/Advertisement

Donald Trump podpisał ich nałożenie na trzech tureckich ministrów. Aktywa należące do nich zostały zamrożone, a transakcje w dolarach zablokowane. Do tej pory jednak takie działania nie robią wrażenia na Turcji, która skrzętnie wykorzystuje wycofanie amerykańskiej pomocy dla Kurdów.

Deklaracja Erdogana koresponduje z oświadczeniem przekazanym przez ambasadę Turcji w Warszawie.

REKLAMA/Advertisement

– Operacja Źródło Pokoju jest prowadzona według jasno wytyczonych, klarownych i konkretnych celów. Turcja w odpowiednim czasie poinformowała o niej wszystkich swoich sojuszników i partnerów, w tym NATO. Operacja ta jest prowadzona w pełnym poszanowaniu prawa międzynarodowego, zgodnie z naszym prawem do samoobrony, w duchu postanowień art. 51 Karty Narodów Zjednoczonych oraz stosownych rezolucji Rady Bezpieczeństwa. Naszym najważniejszym priorytetem jest ochrona granic Turcji. Nie możemy dawać przyzwolenia na terroryzm, ani tolerować przy tureckiej granicy terrorystów związanych czy to z DEASH, czy z PKK, czy z powiązaną z nimi organizacją PYD/YPG – czytamy. – Turcja nie „dokonuje inwazji” na terytorium północnej Syrii, ani nie „atakuje” Kurdów. Prowadzimy operację wojskową w celu ochrony naszej granicy przed PYD/YPG, organizacją, która nawet przez przedstawicieli administracji USA jest uznawana za powiązaną z PKK, a więc organizację terrorystyczną. W ciągu ostatnich dwóch lat byliśmy narażeni na ponad sto ataków terrorystycznych ze strony PYD/YPG, szczególnie z terenów położonych na wschód od Eufratu.

– Ochrona ludności cywilnej oraz cywilnej infrastruktury są dla nas najwyższym priorytetem. Należy pamiętać, że w wyniku operacji prowadzonych przez koalicję międzynarodową, od 1600 do 3800 cywilów straciło życie w miejscowości Rakka, a liczba cywilnych ofiar śmiertelnych w Mosulu wyniosła od 9.000 do 11.000 osób – głosi komunikat.

REKLAMA/Advertisement

za: onet.pl