REKLAMA/Advertisement

Netanjahu uciekł z wiecu wyborczego, gdy na Izrael odpalono rakiety ze Strefy Gazy [WIDEO]

1670

Izraelski premier Benjamin Netanjahu obiecał zaanektować dolinę Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu, jeśli wygra wybory parlamentarne w przyszłym tygodniu, spotykając się z ostrą krytyką ze strony krajów Bliskiego Wschodu, w tym Arabii Saudyjskiej.

W kwietniu odbyły się przyśpieszone wybory parlamentarne, który wyłoniły Kneset dwudziestej pierwszej kadencji. Ponieważ w wyznaczonym terminie Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować nowego rządu, 29 maja Kneset przegłosował większością 74:25 samorozwiązanie. Nowe wybory parlamentarne zaplanowano na 17 września br.

REKLAMA/Advertisement

– Dziś, po ustanowieniu nowego rządu, ogłaszam zamiar zastosowania suwerenności Izraela w Dolinie Jordanu i na północnym wybrzeżu Morza Martwego – powiedział polityk we wtorek w izraelskiej telewizji.

Powiedział, że krok ten można podjąć „bezpośrednio po wyborach, jeśli otrzymam wyraźny mandat od was, obywateli Izraela”.

REKLAMA/Advertisement

Tereny te stanowią prawie 30 procent Zachodniego Brzegu. Na tym obszarze mieszka około 65 tys. Palestyńczyków i około 11 tys. nielegalnych osadników izraelskich – z których większość znajduje się pod kontrolą wojskową Izraela w tak zwanym obszarze C.

REKLAMA/Advertisement

Netanjahu potwierdził obietnicę aneksji wszystkich osad żydowskich na Zachodnim Brzegu, ale powiedział, że taki ruch nie zostanie dokonany przed publikacją długo oczekiwanego planu pokojowego i konsultacji z prezydentem Donaldem Trumpem.

Krótko potem Palestyńczycy odpalili z terytorium Strefy Gazy rakiety. Dźwięk syren alarmowych zmusił premiera Netanjahu do zejścia ze sceny w czasie przedwyborczego wiecu w Aszdod. Izraelskie Siły Obronne w rewanżu zbombardowały Strefę Gazy dzisiejszej nocy.

za: haaretz.com

REKLAMA/Advertisement