REKLAMA

REKLAMA

Netanjahu uciekł z wiecu wyborczego, gdy na Izrael odpalono rakiety ze Strefy Gazy [WIDEO]

1574

Izraelski premier Benjamin Netanjahu obiecał zaanektować dolinę Jordanu na okupowanym Zachodnim Brzegu, jeśli wygra wybory parlamentarne w przyszłym tygodniu, spotykając się z ostrą krytyką ze strony krajów Bliskiego Wschodu, w tym Arabii Saudyjskiej.

W kwietniu odbyły się przyśpieszone wybory parlamentarne, który wyłoniły Kneset dwudziestej pierwszej kadencji. Ponieważ w wyznaczonym terminie Benjaminowi Netanjahu nie udało się sformować nowego rządu, 29 maja Kneset przegłosował większością 74:25 samorozwiązanie. Nowe wybory parlamentarne zaplanowano na 17 września br.

– Dziś, po ustanowieniu nowego rządu, ogłaszam zamiar zastosowania suwerenności Izraela w Dolinie Jordanu i na północnym wybrzeżu Morza Martwego – powiedział polityk we wtorek w izraelskiej telewizji.

Powiedział, że krok ten można podjąć „bezpośrednio po wyborach, jeśli otrzymam wyraźny mandat od was, obywateli Izraela”.

REKLAMA

Tereny te stanowią prawie 30 procent Zachodniego Brzegu. Na tym obszarze mieszka około 65 tys. Palestyńczyków i około 11 tys. nielegalnych osadników izraelskich – z których większość znajduje się pod kontrolą wojskową Izraela w tak zwanym obszarze C.

Netanjahu potwierdził obietnicę aneksji wszystkich osad żydowskich na Zachodnim Brzegu, ale powiedział, że taki ruch nie zostanie dokonany przed publikacją długo oczekiwanego planu pokojowego i konsultacji z prezydentem Donaldem Trumpem.

Krótko potem Palestyńczycy odpalili z terytorium Strefy Gazy rakiety. Dźwięk syren alarmowych zmusił premiera Netanjahu do zejścia ze sceny w czasie przedwyborczego wiecu w Aszdod. Izraelskie Siły Obronne w rewanżu zbombardowały Strefę Gazy dzisiejszej nocy.

za: haaretz.com