Negacjonista wołyński Wjatrowycz znów w ukraińskim IPN. Opowiada o walkach z Polakami o Lwów [WIDEO]

Wołodymyr Wjatrowycz – ukraiński historyk, w latach 2014–2019 prezes Ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej, jeden z czołowych realizatorów ukraińskiej polityki historycznej i apologeta OUN i UPA – ponownie pracuje dla UIPN.

Instytut w zeszłym tygodniu opublikował pierwszy odcinek serii “Istfakt” (skrót od “istoryczny fakt” czyli fakt historyczny – przyp. red.), którego narratorem jest ten negacjonista ludobójstwa wołyńskiego. Odcinek związany jest z przypadającą 1 listopada rocznicą próby zajęcia przez Ukraińców zdominowanego przez Polaków Lwowa w 1918 r. Walki rozpoczęły się od opanowania tego dnia przez żołnierzy austro-węgierskich pochodzenia ukraińskiego większości gmachów publicznych we Lwowie oraz proklamacji utworzenia Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej. Przeciw temu wystąpiły polskie organizacje konspiracyjne, polscy mieszkańcy Lwowa, w tym młodzież, nazwana później Orlętami Lwowskimi. Epizod ten na Ukrainie nazywa się zwykle listopadowym czynem lub zrywem.

REKLAMA/Advertisement

Wywody Wjatrowycza o “wyzwalaniu” miasta niezbyt się kleją, bo nawet infografika ukazana w nagraniu pokazuje, że jego rodacy stanowili we Lwowie mniejszość.

REKLAMA/Advertisement